EN
Anasayfa / Haberler
"İlaç Üretiminde GMP, Kalite Güvence, Kalite Kontrol" Semineri Düzenlendi

title

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Merck Sharpe&Dohme İlaç Firmasından Kalite Direktör Yardımcısı  Alp Kırmaz'ı konuk etti. "İlaç Üretiminde GMP, Kalite Güvence, Kalite Kontrol" konulu seminere, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Eczacılık Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Sermin Biçer’in açılış konuşmasının ardından, Kalite Direktör Yardımcısı Alp Kırmaz öğrencilere ilaç üretiminde “İyi İmalat Uygulamaları - Good Manufacturing Practice (GMP)” hakkında bilgiler verdi.

Kalite Direktör Yardımcısı Kırmaz, 1930’lu yıllardan itibaren “İyi İmalat Uygulamaları-GMP” kavramı ve kurallarının tüm dünyada geliştiğini, üretim hattında uygulanan hiyjen ve kalite kurallarının ilaç üretiminde çok yüksek standartta olduğunu,  ülkemizde de 1928’den itibaren yasal çerçevesi oluşturularak uygulanmaya başlanan ilaç kalite standartlarının uluslararası düzeye ulaştığını ve bugün Türkiye'nin Uluslararası İlaç Denetim Birliği (PIC/S) üyeliğine kabul edilmesinin de bunun en iyi göstergesi olduğunu söyledi.

Kalite Direktör Yardımcısı Kırmaz,  GMP uygulamalarının üretim yerinin dizaynından, üretim ekipmanın kurulumu ve çalışma prosedürlerinin oluşturulması, personelin eğitimi, kayıt sistemlerinin çok iyi yapılması,  iç ve dış denetimler dahil pek çok kurallara bağlı olduğunu belirterek, GMP  gereklilikleri hakkında detaylı bilgiler sundu.

İyi İmalat Uygulamaları(GMP) Kılavuzuna Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun web sitesinden ulaşılabileceğini belirten konuşmacı, bunların öğrenciler tarafından incelenmesinin eğitimleri için oldukça yararlı olacağını ifade etti.  

Seminer, plaket takdiminin ardından sona erdi.Yayınlanma Tarihi : 30.11.2018