EN
Anasayfa / Haberler
Hemşirelik Bölümü Öğrencileri Tıbbi Atık Sterilizasyon ve Yakma Tesisini Ziyaret Etti

Sağlık bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 3. Sınıf öğrencileri, 02.05.2024 tarihinde Halk Sağlığı Hemşireliği Dersi kapsamında Kemerburgaz’daki Tıbbi Atık Sterilizasyon ve Yakma Tesisini Öğr. Gör. Afet Mishal ile birlikte ziyaret etti.

Tesis yetkilisi Sayın Vedat Ocak gezi süresince öğrencilere eşlik etti. Toplanan tıbbi atıkların sterilizasyon ve yakılması işleminin dünya standartlarında Avrupa’nın en büyük modern tesisi ve ekipmanları ile çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden bertaraf edildiği konusunda öğrenciler bilgilendirildi.

Ocak, işlem sonunda atık ürünün tesis sınırlarında depolanarak etrafının yeşil alan haline getirildiği ve orada biriken metan gazından tesisin elektrik ihtiyacının karşılanarak geri dönüşüme katkı sağladığını söyleyerek öğrencileri süreç hakkında bilgilendirdi.

Sağlık profesyonelleri için de sağlık sektöründe önemli bir yere sahip olan hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak gerekli kurallara dikkat etmedikleri taktirde pek çok fiziksel, kimyasal ve biyolojik risklere maruz kalması söz konusudur. Bu nedenle sağlık kurumlarındaki tıbbi atıkların bertaraf edilmesi önemli bir konudur. Bu konuda gerekli hassasiyet gösterilmediği taktirde hem kendileri hem de toplumun sağlığı olumsuz etkilenecektir.Yayınlanma Tarihi : 13.5.2024