EN
Anasayfa / Haberler
Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu Yılı Anma Töreni Düzenlendi

İstanbul Yeni yüzyıl Üniversitesinde Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu yılı anma töreni düzenlendi. Törende Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Tezcan, “İki Kelimede Çanakkale” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Alev Ofluoğlu konferans Salonunda yapılan anma töreninin açılışına Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşegül Topal Sarıkaya, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu yaptığı açış konuşmasında tarihin sadece bilgilerin aktığı bir kronoloji olmadığını, aynı zamanda bir şuur olduğunu vurgulayarak, “Bugün de yüzyıl önce yaşananlar, değişen yöntemlerle farklı bir biçimde yaşanıyor.  Bu topraklara ya istiklal ya ölüm hedefinin kararlılığını, direncini, inancını ortaya koyan o büyük zafer, aslında bir başlangıçtı." dedi.

Emperyalist güçlere karşı mücadelenin sadece Türkiye için değil, tüm mazlum milletler için önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Hacısalihoğlu, bugün de bu mücadelenin devam ettiğine dikkat çekerek Türk milletinin birlik şuuruyla dimdik ayakta duracağını ifade etti.

Törende “İki Kelimede Çanakkale” konulu sunumunu gerçekleştiren Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Tezcan, Türk milletinin tarihinde dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferi'nin önemine vurgu yaparak, "Çanakkale, Türk milletinin varoluş mücadelesinin en kritik dönemlerinden birini temsil eder. Bu zafer, azim ve kararlılıkla vatan topraklarını koruyan Türk milletinin cesaret ve fedakarlık örneğidir" şeklinde konuştu.

Çanakkale Savaşı'nın sadece bir zafer değil, aynı zamanda birlik ve beraberliğin en güçlü simgelerinden biri olduğunu belirten Dr. Tezcan, "Çanakkale'de bir araya gelen farklı kökenlerden insanlar, milli birlik ve beraberlik ruhuyla mücadele etmişlerdir. Bu ruh, bugün de Türkiye'nin temel değerlerinden biri olarak yaşamaya devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Tezcan sunumunda çeşitli haritalar ve görsel anlatılarla Çanakkale Zaferi hakkında detaylı bilgiler paylaştı.Yayınlanma Tarihi : 18.3.2024