EN
Anasayfa / Haberler
Dr. Öğr. Üyesi Erol Ülgen’in “Son Şeyhü’l-Muharrirîn Ahmet Kabaklı” Adlı Kitabı Yayımlandı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı ve Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erol Ülgen’in “Son Şeyhü’l-Muharrirîn Ahmet Kabaklı” adlı kitabı, Cumhuriyetin 100. Yılına Armağan Yayın Projeleri kapsamında Türk Kültürüne Hizmet Vakfı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Kültürümüzün Temelini Oluşturan Değerli İnsanlarımızın Biyografileri” serisinden yayımlandı.

Dr. Öğr. Üyesi Ülgen, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu’na kitabını takdim ederek kitabın detaylarına ilişkin bilgiler verdi.

Ahmet Kabaklı’yı yakından tanıyanlar ve sevenler, öğretmen kimliği ile doğruları anlatması, edebiyatçı kimliği ile Türk dilinin korunması ve geliştirilmesi için yaptığı yorulmak bilmez mücadeleden dolayı Kâşgarlı Mahmut’a, hukuk adamı ve yazdığı yazıları ile halka dürüstlüğü anlatmasıyla Yusuf Has Hacib’e, sevgi yüklü olmasından dolayı onu Alperen’e, uzun yıllar boyunca zor şartlar altında elde ettiği bilgi birikimi ve otoriter yönüyle Dede Korkut’a, gazeteci kimliğiyle dünyanın neresinde Türk varsa gidip onların dertleriyle hemhal olması sebebiyle dervişe, gaziye, akıncı beyine, her çağrılan yere gitmesi, gittiği her yerde gördüklerini ve anlatılanları yazıp okuyucusuyla paylaşması yönüyle de Evliya Çelebi’ye benzetmişlerdir.

Ahmet Kabaklı, ömrünün elli beş yılını Türk milleti adına çok çalışarak, inandığı gibi yazarak ve öğreterek geçirmiştir.  Birçok ödüle lâyık görülen ve 1996 yılında gönüllü kuruluşlar tarafından “Şeyhü’l-muharrirîn” ünvanı verilen Kabaklı,1972 yılında Türk edebiyatı dergisini çıkarmaya başlamış, ayrıca 1978 yılında Türk Edebiyatı Vakfı’nın kurulmasına da öncülük etmiş ve ömrünün sonuna kadar bu vakfın başkanlığını yürütmüştür.Yayınlanma Tarihi : 8.1.2024