EN
Anasayfa / Haberler
Yeşilay Eğitmeni Tolga Uçar Kumar Bağımlılığını Anlattı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Kumar Bağımlılığı' konferansında Yeşilay Uzman Eğitmeni Tolga Uçar önemli açıklamalarda bulundu.

Uçar, bağımlılığın genellikle bireylerin yaşamlarındaki boşluğun bir sonucu olarak ortaya çıktığını vurgulayarak, "Hayatı monotonlaşmış olan insanlar, yaşamlarına renk katmak için kumara başvurabilirler. Beyindeki boşluklar belirsizliklerle değil, zengin bir sosyal hayatla doldurulmalıdır. Bireyler, çeşitli faaliyetlere katılarak topluluklarına entegre olurlarsa, bağımlılık eğilimleri azalır" şeklinde konuştu.

Ayrıca Uçar, alışkanlıklar ile bağımlılık arasındaki farka ve eylemlerin hormonlarla ilişkili etkilerine de dikkat çekerek "Kumar oyuncuları genellikle sorunlarının farkındadır. Ancak bağımlılık bir beyin hastalığıdır. Bağımlılık geliştikten sonra, sabırla tedaviye yönlendirilmeleri gerekmektedir. Duygular, hastalıklar gibi bulaşıcıdır; bir kişinin üzüntüsü, başka bir kişiyi de etkileyebilir. Önleyici tedbirlerde, bilgi sahibi olmak önemlidir, çünkü bilgi, bağımlılığı engellemenin anahtarıdır" şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Konferans, öğrencilerle Yeşilay Eğitmeni Tolga Uçar arasında gerçekleştirilen etkileşimli sohbetlerle son buldu.Yayınlanma Tarihi : 27.10.2023