EN
Anasayfa / Haberler
Dünya Anatomi Gününde Kadavra Bağışına Dikkat Çekildi

"Dünya Anatomi Günü" dolayısıyla, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı, Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Sunuculuğunu Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Buse Naz Çandır’ın yaptığı konferansın açılış konuşmasını ise Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Arı yaptı.

Prof. Dr. Arı, kadavra bağışının tıp eğitimindeki temel rolüne vurgu yaparak, bu alandaki bilinç düzeyini artırmanın önemini belirtti. Ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşegül Topal Sarıkaya, kadavra bağışının tıp alanında öğrencilerin bilgi ve becerilerini geliştirmede kritik bir unsur olduğunu vurgulayarak, toplumun bu konuda bilinçlenmesi gerekliliğine dikkat çekti.

Etkinlikte söz alan Dr. Öğr. Üyesi Zekiye Karaca Bozdağ, Dünya Anatomi Günü'nün anlam ve önemini detaylı bir şekilde açıkladı.

İlk oturumda, Doç. Dr. İlke Ali Gürses katılımcılara kadavra bağışının insan anatomisi eğitimindeki hayati önemini vurgulayarak, bu konudaki farkındalığı artırmaya yönelik önemli bilgiler sundu. İkinci oturumda, Dr. Öğr. Üyesi Ayten Arıkan, kadavra bağışının sadece tıbbi bir mesele olmanın ötesinde, etik değerlere de uygunluğunu ele aldı. Üçüncü oturumda ise Arş. Gör. Dr. Çağatay Şahin, kadavra bağışının hukuki süreçleri hakkında detaylı bilgiler vererek, katılımcıları aydınlattı.

Prof. Dr. Zafer Arı’nın kapanış konuşmasının ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşegül Topal Sarıkaya, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Asiye Nurten Kaya ve Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Arı katılımcılara plaket ve çiçek takdim etti.

Katılımcılar arasında samimi sohbetler ve deneyim paylaşımlarının da gerçekleştiği ve toplumda bilinç oluşturmayı hedefleyen bu etkinlik fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.Yayınlanma Tarihi : 19.10.2023