EN
Anasayfa / Haberler
İsrail'in Gazze'ye Saldırılarına Karşı Kamuoyu Duyurusu

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi olarak İsrail'in Gazze'ye yönelik insanlık dışı saldırılarını şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.

İsrail’in 75 yıldır sürdürdüğü zalimliğin yeni bir aşamasına gelmiş durumdayız. İnsanlığın tüm değerlerini yerle bir eden, insanın en masum hali çocuk halini katleden İsrail, bir devlet gibi değil bir terör örgütü gibi davranmaktadır. Gazze’de El- Ehli Baptist Hastanesini bombalayarak, çoğu çocuk binlerce insanı katletmiş, terör yoluyla insanlık suçu işlemiş, açık bir soykırım uygulanmıştır. Yüreği çoraklaşmış, zihni kelepçelenmemiş yeryüzünde kim varsa bu vahşete, katliama, teröre, insanlık dışılığa, soykırıma karşı ayağa kalkmaya ülkelerinin yönetimlerine kamuoyu baskısı uygulamaya, ateşkesin sağlanması, İsrail’in durdurulması için çaba sarf etmeye çağırıyoruz.

Bu hepimiz için insanlık sınavıdır. Yeryüzünden zalimliğin silinmesi, mazlumların korunması, hakkın, hukukun, adaletin, barışın, huzurun, insanlığın galip gelmesi için kayıtsız kalmamak hepimizin insanlık görevi ve sorumluluğudur.

İşgallere karşı olmak, vatanını, toprağını, evini, yurdunu, yaşamını savunmak insanlık onurudur, medeni olmanın ölçüsüdür. Emperyalizmin saldırılarından, işgallerinden ve bu kötülükleri yapanlardan, destekleyenlerden ve seyirci kalanlardan asla medeniyet tarifi, medeni insan tarifi çıkmaz.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi olarak, her zaman zalimlere karşı, mazlumların yanındayız. Filistin halkının bir an evvel başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletine kavuşması, bölgenin barışa kavuşmasının tek yolu, tek koşuludur.

Filistin halkının uğradığı zulmü, çocuk, bebek katillerini bir kez daha lanetliyor, acılarını yürekten paylaşıyoruz.

Unutulmamalıdır ki, zulümle abad olunmaz


İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi RektörlüğüYayınlanma Tarihi : 18.10.2023