EN
Anasayfa / Haberler
2022-2023 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Coşkuyla Kutlandı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Ora Arena’da yapıldı. Törene Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Rektör Yardımcıları, dekanlar, akademisyenler, öğrenciler ve onların aileleri katıldı.

Programın sunuculuğunu yapan Gökay Kalaycıoğlu ailelere seslenerek “onlar mezun oluyorlar ama aslında bakacak olursanız sizlerin de mezuniyeti bu. Yıllarca emek verdiniz. Evlatlarınızın belki de en müsbet mürüvvetini göreceğiniz o an. Evlatlarınız sizlerin alkışlarıyla salona gelecekler. Dolayısıyla hiç o alkışların temposu geçmesin” diyerek fakülte ve yüksekokul öğrencilerini salona davet etti.

Mezun adaylarının yerlerini almasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla 2022-2023 Mezuniyet Töreni başladı.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu: “İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ailesi büyüyor”

Törenin açılış konuşmasını yapan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ailenin büyüdüğüne vurgu yaparak şunları söyledi: “2009 yılından bugüne, 20132 mezun vermişiz. Bugün bu sayıyı artırıyoruz; 2154 mezun vereceğiz. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ailesi büyüyor. Bu bizim için çok büyük bir gurur vesilesi. Üniversite olarak bugüne kadar, bir hedeften hiç şaşmamaya çalıştık. Üniversiteler bilgi üreten yerlerdir. Ama yetmez. Bizim için Üniversite demek o üretilen bilginin bilince dönüştüğü yerin adıdır. Dolayısıyla hepinizi buradan yolcularken o bilinç düzeyine erişmiş birer donanımlı, güçlü, akademik birikimi ile yolculayacağız. 11 fakültemiz 2 yüksekokulumuz 3 lisansüstü enstitümüzle üniversitemiz büyümeye, gelişmeye devam ediyor. Saygın, idealist ve aynı zamanda bilim sürecine büyük katkı sağlamak üzere iddialı bir yolcuğu sürdürmek istiyoruz, bu konuda çok kararlıyız. “

Prof. Dr. Hacısalihoğlu: “Tam bağımsız Türkiye hedefinin neferi, öznesi ve giderek liderleri de siz olacaksınız.”

Prof. Dr. Hacısalihoğlu öğrencilere seslenerek konuşmasına şöyle devam etti: “Sevgili mezun adaylarımız, öğrencilerimiz… Sizleri önemli yeni hayatınızın bir başka mücadele dilimine uğurlayacağız. Zorlu Üniversite eğitiminizi tamamladınız. Gecenizi gündüzünüze kattınız ve zorlukları aştınız. Yürekten inanıyorum ki bundan sonraki süreçte de her türlü zorluk sizin karşınızda asla bir engel olarak yer almayacak. Sizlere güveniyoruz. Yüksek bilgi-beceri birikiminizle mesleki yeterliliğinizi en üst seviyeye taşıyarak, ama sürekli öğrenmeyi devam ettirerek, bilgi ve becerilerinizi artırarak, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi mezunu olmanın farklılığını ortaya koyarak, her alanda başarılı olacaksınız size yürekten inanıyorum. Sizler kimliğinizle, dürüstlüğü, mertliği, sahiciliği ve samimiliği buluşturacaksınız. Sizler sadece kendiniz için değil, tüm sevdikleriniz için, aileniz için, ülkeniz için, milletiniz için de büyük bir uğraş içinde olacaksınız. Ve siz bu ülkenin dağına taşına, kurduna kuşuna sevdalı olarak, ülkenizin ve insanlığın daha iyi bir dünyaya, daha iyi bir geleceğe kavuşması için büyük bir çaba içerisinde olacaksınız. Alparslanların, Fatihlerin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün size emanet ettiği bu cennet vatanı sonuna kadar koruyup kollayacaksınız. Hiçbir güç sizi bu topraklara olan bağlılığınızdan kopartamayacak. Asla hiçbir zorluk karşısında bu ülkeden vaz geçmeyeceksiniz, terk etmeyeceksiniz. Size inanıyor ve güveniyorum. Tam bağımsız Türkiye hedefinin neferi, öznesi ve giderek liderleri de siz olacaksınız. Allah sizleri hep iyilerle karşılaştırsın, tüm kötülüklerden uzak tutsun. Yeni Yüzyıl ailesine hoş geldiniz, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Sağ olun, var olun.”

Tüm öğrenciler adına konuşmalarını yapmak üzere Öğrenci Konseyi Başkanı Eray İlhan Akbulut kürsüye davet edildi.

 

Eray Akbulut: “İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde okumanın gururunu, mutluluğunu yaşıyoruz.”

Akbulut, “Hepimizin Üniversite hayatlarımıza başlarken birçok hayali vardı. Bizler hiç bitmeyecek olan hayallerimiz için yaşamaya devam ediyoruz. Ta ki hayallerimiz gerçek olana dek. Bugün burada da bir hayalimizin daha sonundayız öğrendiklerimizle ve teşekkürlerimizle ayrılıyoruz. Bu eşsiz şehirde öğrenci olmanın, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde okumanın gururunu, mutluluğunu yaşıyoruz. Başta canım aileme ve siz değerli ailelerimize çok teşekkür ediyorum iyi ki varsınız. Kendimizi keşfetmemize ve hayallerimizin peşinde koşmamıza yardımcı olan kıymetli Rektörümüze ve hocalarımıza da bir teşekkür borcumuz var.  Cumhuriyetimizin 100. Yılında içimizdeki kıvılcımın hiç sönmemesini, Ülkemize olan borcumuzun sorumluluğuyla yarınlarımızın aydınlık olmasını temenni ediyorum yolumuz açık olsun” dedi.

Bölüm ve program birincilerine İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu ve Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu tarafından plaketleri takdim edildi.

Yemin merasimleriyle birlikte fakülte ve yüksekokul öğrencileri akademisyenlerinden diplomalarını aldı.

Üniversite mezuniyet andını okumak üzere İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşegül Topal Sarıkaya kürsüye davet edildi.

Prof. Dr. Sarıkaya kep atma merasimi öncesi öğrencilere şu satırları okuttu: “İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi mezunu olarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı kalacağıma, hayatım boyunca erdemli bir yaşam süreceğime, bilimi ve bilimsel düşünceyi vazgeçilmez ilke sayacağıma, üstün görev anlayışıyla, ülkeme ve insanlığa hizmet edeceğime, yetki ve sorumluluklarımı hangi şartlar altında olursa olsun iyiye kullanacağıma namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”

Sunucu Gökay Kalaycıoğlu’nun geri sayımıyla birlikte tüm öğrenciler keplerini atarak mezuniyetlerini kutladılar.

Programın eğlence kısmında ise Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu ve Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu öğrencilerle birlikte horon tepti.Yayınlanma Tarihi : 10.7.2023