EN
Anasayfa / Haberler
Radyo, TV ve Sinema Bölümü 5 Yıl Süreyle Akredite Edildi

İLAD (İletişim Araştırmaları Derneği) bünyesinde faaliyet yürüten ve iletişim alanında eğitim veren fakültelerin lisans programlarını değerlendiren İLEDAK (İletişim Eğitimi Değerlendirme Akreditasyon Kurulu) tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 5 yıl süreli Akreditasyon Sertifikası almaya hak kazanan Radyo, TV ve Sinema Bölümü’ne sertifikası verildi. Sertifika, 19 Haziran Pazartesi günü düzenlenen törenle, İletişim Fakültesi Dekanlığı ve Üniversitemiz Rektörlüğü’ne takdim edildi.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşegül Topal Sarıkaya ve Prof. Dr. Emir Tan’ın katıldığı Senato Salonu’ndaki sunumda, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Safiye Kırlar Aksu, Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dursun Gökdağ, bölümün akreditasyon ekibinin koordinatörü Prof. Dr. Jale Sarmaşık ile bu süreçte emek veren bölüm ve fakülteden öğretim elemanları hazır bulundu. Sunumda, İLAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz ve İLEDAK Başkanı Prof. Dr. Recep Tayfun da yer aldı.

“Bir ilk niteliğinde olan bu belgeyi almak bizim için çok önemli”

Sunum, İLAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu’nun açılış konuşmalarıyla başladı. Türkiye’deki önemli iletişim akademisyenlerinden oluşan İLEDAK’ın akreditasyon süreçlerinde tamamen nesnel ve oldukça kapsamlı incelemeler yaptığına dikkat çeken Prof. Dr. Aziz, 5 yıllık akreditasyon sertifikası almanın kolay olmadığını belirterek, emeği geçen herkesi kutladı.

Törende daha sonra İLEDAK Başkanı Prof. Dr. Recep Tayfun sertifikayı Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Safiye Kırlar Aksu'ya takdim etti. Prof. Dr. Tayfun, yapılan değerlendirmeler sonucu Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nün nitelikli bir lisans programına sahip olduğunun tespit edildiğini vurgulayarak, vizyonu, niteliği ve öğrencilere sunduğu seçeneklerle RTS Bölümü’nün bu sertifikayı hak ettiğini dile getirdi.

“Takdire şayan…”

Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu da,  tarafsız ve detaylı incelemeleriyle bilinen ve iletişim alanında bu belgeyi veren tek ulusal kuruluş olan İLEDAK’ın, Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’ne bu belgeyi vermesinin çok önemli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Hacısalihoğlu, beş yıl boyunca akredite edilmenin takdire şayan bir durum olduğunu vurgulayarak, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi için de bir ilk niteliğindeki akreditasyonun günümüz üniversite eğitimi için oldukça önemli bir konu olduğuna değindi. Rektör, hem İletişim Fakültesi hem de diğer fakültelerin bu konudaki çalışmalarını rektörlük olarak her zaman destekleyeceklerini söyledi.

“Büyük emek harcadık”

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Safiye Kırlar Aksu da, akreditasyonun eğitimde niteliğin artması bakımından oldukça önemli olduğunu ifade ederek, İletişim Fakültesi olarak çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini ve fakültenin diğer bölümlerinin de akredite edilmesi için büyük emek harcadıklarını belirtti. Dekan, emeği geçenlere teşekkür etti.

“Büyük özveri gerektiren bir süreci arkamızda bıraktık”

Akreditasyon süreci hakkında değerlendirmelerde bulunan RTS Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dursun Gökdağ ise bu sertifikanın alınabilmesi için başta bölüm öğretim elemanları olmak üzere neredeyse tüm fakülte personelinin büyük bir emek ortaya koyduğunu vurguladı.  Prof. Dr. Gökdağ, tüm bu emeğe ek olarak, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörlüğü’nün de bölümün bu sertifikayı elde edebilmesi için birçok fedakârlıkta bulunduğunu, bölümün isteklerine daima olumlu yaklaştığını dile getirerek, Rektörlüğe teşekkür etti.

Tören, Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ve Prof. Dr. Aysel Aziz’in dilek ve temennilerini içeren kapanış konuşmalarıyla sona erdi.Yayınlanma Tarihi : 21.6.2023