EN
Anasayfa / Haberler
Erasmus+ Kapsamında Bulgaristan Plovdiv Medikal Üniversitesi Konuğumuz Oldu

Erasmus+ ders verme hareketliliği kapsamında Bulgaristan Plovdiv Medikal Üniversitesinden Prof. Dr. Kiril Gavazov ve Chief Assist. Prof. Iva Slovova 25 Nisan 2023 Salı Günü Eczacılık Fakültesine konuk oldular.


Prof. Dr. Kiril Gavazov “Early History of Chemistry and Its Relations to Pharmacy” başlıklı seminerinde, erken kimya ve eczacılığın bazı yönlerini ele aldı. İlk uygarlığın (Sümer) kimyası, Paleolitik çağdan beri ateş yardımıyla gerçekleştirilen kimyasal dönüşümler, Hindistan ve Yunanistan'daki felsefi doktrinler, kimyanın gelişiminde simya dönemi hakkında bilgiler sundu. İatrokimya ve kurucusu Paracelsus hakkında İskenderiye Okulu, Arap Okulu ve Batı Avrupa okullarındaki kimya ve eczacılık arasındaki günümüzde de hâlâ gözlemlenen bağlantılara vurgu yapılmakta olduğunu belirtti.


Buna ek olarak, Chief Assist. Prof. Iva Slovova “Importance of Plants in The Modern Pharmacy and Medicine” başlıklı seminerinde son yıllarda sıtma, romatoid artrit, kanser ve diyabet gibi hastalıkların alternatif tedavisi olarak bitkilere karşı ilginin arttığını belirtip; bunun nedenini, geleneksel tıbbın etkisiz olabilmesine ve sentetik ilaçların yanlış kullanımının yan etkilere yol açabileceğine bağladı. Öte yandan birçok bitkinin birçok biyolojik olarak aktif bileşiklerin kaynağı olduğunu belirterek terapötik etkilerinin kanıtlanmış olduğunu ifâde etti. Mevcut sunum, tıpta potansiyel uygulamaları olan bitki kaynaklı bileşiklerin izolasyonu ve karakterizasyonu ile ilgili konuları da aydınlattı.

 

Akademisyenler ve öğrencilerin interaktif katılımıyla gerçekleşen seminerde, deneyim paylaşımı yapıldı ve güncel gelişmeler değerlendirildi.Yayınlanma Tarihi : 28.4.2023