EN
Anasayfa / Haberler
Doç. Dr. Benal Dikmen’in Troyalı Kadınlar Sergisi 8 Mart’ta Troya Müzesinde Açıldı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Benal Dikmen'in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenleyecek olduğu "Troya'lı Kadınlar" başlıklı sergisi, 8 Mart 2023 Çarşamba Günü Troya Müzesi Sanat Galerisi'nde açıldı. Troya Savaşı'nı kadınların gözünden ele alan sergi, 8 Mart - 31 Mart tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

Doç. Dr. Benal Dikmen’in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel hazırlanmış Troyalı Kadınlar sergisi, kaynağını Troya Savaşı’nın kadın perspektifinden almaktadır. Sergi, savaş esnasında ve sonrasında kentleri yağmalanan, kocaları, babaları, kardeşleri, oğulları öldürülen kadınların, Troyalı kadınların yazgılarını gözler önüne sermektedir. Kadınların yaratıcı yaradılışına zıt bir biçimde Troya Savaşı’nın yıkıcı gücü bu yaratıcı gücü ortadan kaldırmaktadır. Bu perspektiften yola çıkan Dikmen, Troyalı kadınları güncel sanata taşımayı amaçlamaktadır.

Dikmen de Troyalı Kadınlar sergisinde itaatkar, susturulmuş, bastırılmış, pasif kadın imgelerini değil; harekete geçen, sorumluluk alan, dışavurumcu, acıyı yaşayan, direnen, isyan eden kadınların deneyimlerini görselleştirmektedir.

Sanatçı sergisini oluşturan yapıtlarını, 19. Yüzyıl anonim fotoğraflarından kesip biçerek yapmış; hem döneme ait hem de dönem dışı ögeleri birlikte harmanlayarak ortaya melez figürler çıkarmıştır. En sonunda bu melez Troyalı Kadın figürleri çerçeveli kolajların yanı sıra büyük kumaşlara da basarak oluşturulmuş ve Küratör Nergis Abıyeva’nın yorumlamasıyla 8 – 31 Mart tarihleri arasında Troya Müzesi Sanat Galerisi’nde ziyaretçileri ile buluşmaya hazırlanmıştır.

Açılış: 8 Mart Çarşamba 15.00

Yer: Troya Müzesi Sanat GalerisiYayınlanma Tarihi : 6.3.2023