EN
Anasayfa / Haberler
Arş. Gör. Ülkü Sönmez’in Filmi 4.Ödülünü Kazanırken; Archeofilm Festivaline Aday Gösterildi

Yönetmenliğini ve yapımcılığını Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Araştırma Görevlisi Ülkü Sönmez’in yaptığı, ilk kez T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Troya Kültür Yolu Festivalinde gösterilen “Günlerden Troya” filmi 4. Ödülünü kazandı ve dünyanın en büyük arkeoloji film festivallerinden olan Firenze Archeofılm festivaline seçildi.

Geçtiğimiz aylarda Thilsri International Film Festivali ve Art Film Awards Festivalinde ödül kazanan film aynı zamanda Boden International Film Festival, Sweden Film Awards kapsamında finalist oldu.  Hemen sonrasında Türkiye’de düzenlenen Nicomedia International Film Awards ve Almanya’da düzenlenen Mannheim Arts and Film Festivalinde “En İyi Belgesel Film” ödülünü kazandı.

Şimdiye dek uluslararası 10 festivale seçilen ve 4 ödül kazanan film, 1-5 Mart tarihleri arasında Floransa’da düzenlenen Firenze Archefilm festivalinde 4 kategoride ödüle aday gösterildi. Aday olduğu kategoriler ise Firenze Archeofilm Ödülü (Seyircinin Favorisi Ödülü), Floransa Üniversitesi Ödülü (Floransa Üniversitesi Özel Jürisi), Museo e Istituto Fiorentino di Preistoria P. Graziosi Ödülü (Müzenin Bilimsel Jürisi), Archeologia Viva Ödülü (Çevresel İletişim Ödülü) olarak belirlendi. Festival, 1982’den beri yayın yapan İtalya’nın ilk arkeoloji dergisi tarafından düzenleniyor. Festival her yıl Mart ayında İtalya’nın Floransa kentinde bulunan köklü ve büyük sineması olan Cinema La Compagnia bünyesinde gerçekleşiyor. Firenze Archeofilm Festival yaygın bir ağ ile İtalya'nın her yerinde (Perugia, Agrigento, Aquileia, Napoli, Lugano, Ravenna, Varese, Grosseto, Centuripe, Vieste) festival filmlerini sinematografik etkinliklerle buluşturmaktadır.Yayınlanma Tarihi : 1.2.2023