EN
Anasayfa / Haberler
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU’na Üniversitemiz Senatosunun Kararıyla Fahri Doktora Diploması Takdim Edildi

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU’nun katılımıyla Zeytinburnu Topkapı Merkez Yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Açılışa Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi OFLUOĞLU, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar HACISALİHOĞLU, MHP İstanbul Milletvekili Arzu ERDEM, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban YILMAZ, Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcısı Haydar MEMİŞ, Eskişehir Vali Yardımcısı Salih ALTUN, Zeytinburnu Kaymakamı Ercan TURAN, İzmir Aliağa Kaymakamı Kazım TEKİN, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer ARISOY, Sivil Havacılık Genel Müdürü Kemal Yüksek, Sivil Toplum Örgütü ve iş dünyasının temsilcileri, basın mensupları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşımızdan sonra Doç. Dr. Itır ERKAN ve ekibi kısa bir müzik dinletisi sundu.

Üniversite İklim Elçisi Sayın Sema ÇİFTÇİ ve Öğrenci Konsey Başkanı Sayın Eray İlhan AKBULUT’un konuşmalarının ardından İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar HACISALİOĞLU kürsüye davet edildi.

“Bilginin bilince dönüşmüş hali çok kıymetlidir”

Prof. Dr. HACISALİHOĞLU yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi  “Kıymetli gençlerimiz, üniversite kültürüyle onu yoğurarak, onun öznesi olarak yol alacaksınız. Şunu unutmayın ki en kıymetli akış, derslikteki hoca-öğrenci arasındaki bilgi alışverişidir. Hocalarımızın donanımlarına çok güveniyoruz ancak siz de talep eden olun. Sorun, sorgulayın, hazırlanarak gelin. Üniversite öğrencisinin de bir beslenme çantası vardır. O çanta kitap doludur. Okuma- yazma bilmeyenle kitap okumayan arasında bir fark yoktur. Size üniversiteli olduğunuzu fark ettirecek olan şey kendinizi ifade etme şeklinizdir. Bunun için üniversite sizin için yegane ortamdır. Üniversiteler bilgi üretir fakat biz onla yetinmiyoruz. Bilginin bilince dönüşmüş hali çok kıymetlidir. Dolayısıyla üniversitemizde bilginin bilince dönüşmüş haliyle yoğrulmak istiyoruz. Her dakikanız dolu geçsin. 14 haftaya sığamayacak kadar çok detaylı derslerle buluşacaksınız. Yelpazenizi geniş tutarak yol alın istiyoruz.”

Rektör Prof. Dr. Yaşar HACISALİHOĞLU’nun konuşmasının ardından T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU "Lojistik, Mobilite ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Ulaşım Vizyonu" başlıklı açılış dersini vermek üzere sahneye davet edildi.

“Lojistik, Mobilite ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye'nin Ulaşım Vizyonu" başlıklı üniversitemizin “akademik ilk dersini” veren KARAİSMAİLOĞLU, Türkiye'nin önemli projelerini ve mühendislik harikalarını öğrencilere anlattı. Törende ulaştırma ve altyapı çalışmalarında demir yollarına ağırlık verileceği kaydeden Bakan KARAİSMAİLOĞLU, Türkiye'nin dört bir yanında 5 bin şantiye ile geleceğe yatırım yapıldığını söyleyerek, İstanbul'da her ay bir metro yatırımı yapılacağını duyurdu.

2020-2050 yılları arası ulaşıma yönelik talep yolcu sayısının kilometre cinsinden tam iki katına çıkacağını belirten Bakan KARAİSMAİLOĞLU, talebi karşılamak için altyapıyı kurduklarını bildirdi. Bu çerçevede önümüzdeki aylarda İstanbul'da her ay bir metro yatırımı yapılacağını belirtti.

Motorlu araçlara bağlılığı azaltmak için 1,5 kilometrelik toplu taşıma, işyeri ve okul mesafeleri için yürüme yolları, bisiklet ve scotterlerin özendirileceğini belirten Bakan KARAİSMAİLOĞLU, toplu taşımaya ulaşmak için elektrikli araçları kullanmaya devam edileceğini ve sayısının artırılacağını bildirdi.
Türkiye'den sadece 4 saatlik uçuşla 67 ülkeye ve 1,6 milyar insana ulaşıldığını belirten Bakan KARAİSMAİLOĞLU, “38 trilyon gayrisafi mili hasılaya ve 7 trilyonluk ticaret hacminin ortasındayız. Bütün planlamalar bunun üzerine yapılıyor. Çin'den Avrupa'ya yıllık 710 milyar dolarlık ticaret hacmi var. Biz de bu ticaret hacminden payımızı ne kadar arttırabiliriz diye bütün altyapımızı bunun üzerine kuruyoruz” dedi.

Orta Koridor dünyaya şekil verecek

2020'de 12 milyar ton olan dünya ticaret hacminin 2030'da 25 milyar tona, 2050'de 95 milyar tona, 2100'de de 150 milyar tona ulaşmasının beklendiğini ifade ederek, bu yüklerin taşındığı koridorlara değinen Bakan KARAİSMAİLOĞLU, Türkiye üzerinden geçen Orta Koridorun çok ekonomik ve tasarruflu olduğunu kaydetti.
Orta Koridor ile Pekin'den Londra'ya kesintisiz bir ticaret koridoru oluşturduklarını belirten Bakan KARAİSMAİLOĞLU, bu ticaret koridorunun dünyaya şekil vereceğini aktardı. Orta Koridor‘un önümüzdeki 100 yılın koridoru olacağını bildiren Bakan KARAİSMAİLOĞLU, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Orta Koridor 'un öneminin daha da arttıracağını söyledi.

Hızlı tren bağlantı sayısı 54'e çıkacak

Demiryolu çalışmalarına ağırlık verildiğini belirten Bakan KARAİSMAİLOĞLU, “Demir yolu hatlarımıza yatırımlar yapmaya başladık. Şu an 13 bin kilometrenin üzerinde olan demir yolu hattımızın 28 bin kilometreye çıkarmak için çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye genelinde devam eden 4 bin 500 kilometrelik demiryolu yatırımlarımız var. Türkiye'nin önemli bir bütçesini demir yollarına ayırmış olduk. 8 ilde bulunan hızlı tren bağlantı sayımızı da 54'e çıkaracağız. Yapılacak yatırımlarla demiryolu kullanım oranını yüzde 22'ye çıkaracağız” dedi.

Türksat 6A'yı uzaya fırlatacaklarını bildiren Bakan KARAİSMAİLOĞLU, "Türksat 6A'yı tamamen Türk mühendislerinin ürettiği bir uydu olarak uzaya fırlatacağız. Kendi uydusuyla uzayda temsil edilen 10 ülke arasında yer alacağız" dedi.

5G arttırılmaya devam edilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı KARAİSMAİLOĞLU, 2023 yılında 5G'nin tüm Türkiye'ye yayılması için önemli bir planları olduklarını bildirdi.

Törenin sonunda T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU’na İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Senatosunun Kararıyla Fahri Doktora Diploması takdim edildiYayınlanma Tarihi : 3.10.2022