EN
Anasayfa / Haberler
Sigorta Akademi Kurucusu, Sigorta Yönetim Danışmanı ve Akademisyen Ali Civan ile “Dünyada ve Türkiye’de Sigortacılık Uygulamaları” Üzerine Konuştuk

Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Programı tarafından düzenlenen “Dünyada ve Türkiye’de Sigortacılık Uygulamaları” başlıklı söyleşiye Sigorta Akademi Kurucusu, Sigorta Yönetim Danışmanı ve akademisyen Ali Civan katıldı.

18 Ocak 2022 Tarihinde Microsoft Teams uygulaması üzerinden çevrim içi olarak düzenlenen ve Bankacılık ve Sigortacılık Program Başkanı Öğr. Gör. Ardahan Yamandağ’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen söyleşiye; Radyo-TV Programcılığı Program Başkanı Öğr. Gör. Semra Tüplek, Turizm ve Otel işletmeciliği Program Başkanı Öğr. Gör. Hüseyin Altınel, Bankacılık ve Sigortacılık Programı Öğr. Gör. Merve Vuslat Aksu, Radyo-TV Programcılığı Programı Öğr. Gör. Ergüç Kaya Ölmez ve öğrenciler katıldı.

Bankacılık ve Sigortacılık Program Başkanı Ardahan Yamandağ, söyleşiye konuşmacı olarak davet edilen Sigorta Akademi Kurucusu, Sigorta Yönetim Danışmanı, Medya Yöneticisi, Yazar ve çeşitli kurum ve üniversitelerde konferans ve dersler veren, halen Bezmialem Üniversitesi’nde ders vermeye devam eden Ali Civan’ın özgeçmişini hatırlattıktan sonra sigortacılık tarihi ve uygulamalarına ilişkin kısa bir giriş yaparak sözü konuşmacı Ali Civan’a bıraktı.

Ali Civan, konuşmasına Dünyadaki sigorta uygulamalarından örnekler vererek başladı. Türkiye’deki uygulamaların büyük bir kısmının Amerika Birleşik Devletleri (ABD)  sigortacılık uygulamalarına benzediğini ifade eden Civan; dünyadaki sigorta sistemini tanıttıktan sonra sözü ülkemiz uygulamalarına getirdi. Civan; ülkemizin sigortacılık uygulamalarında henüz ABD ve Avrupa seviyesine gelemese de çok büyük bir bakir alana sahip olduğunu ve bu potansiyeli değerlendirmek için son zamanlarda bir çok yabancı sigorta şirketlerinin ülkemizde faaliyet gösterdiğini söyledi.

Dünyada internet üzerinden sigorta tanıtımları ve uygulamalarının hızla geliştiğini söyleyen Ali Civan özellikle Metaverse uygulamalarının sigortacılık uygulamaları üzerinde hızla geliştiğini ve yakın bir gelecekte her riskin sanal ortamda sigortalanabileceğini söyledi. Sigortacılık eğitiminin öneminden de bahseden Ali Civan özellikle eğitim, pazarlama ve rakiplerin uygulamaları gibi 3 temel unsurun olduğunu ve öğrencilerin bu konularda kendilerini iyi yetiştirmesi gerektiğinin önemine vurgu yaptı.

Son olarak, ülkemizde sigorta sektörünün hızla geliştiğini, büyük bir potansiyele sahip olduğumuzu belirten Ali Civan, yakın gelecekte sigorta sektörünün en önemli ekonomik faydalar arasında yer alacağını ve bu sektöre yönelik yatırımların hızla artacağını, bu eğitimi alan öğrencilerin gerekli kişisel gelişmeleri sağladıkları taktirde yönetim kademelerinde rahatça yer alabileceklerini ifade etti. Söyleşi Ali Civan’ın, öğrencilerden gelen soruları cevaplamasıyla tamamlandı.Yayınlanma Tarihi : 20.1.2022