EN
Anasayfa / Haberler
Usta Yönetmen Reis Çelik’i Ağırladık

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Radyo-Televizyon Programcılığı Programı olarak, ‘Dijital Sohbetler’ söyleşi dizisinin on birinci bölümünde Usta Yönetmen Reis Çelik konuğumuz oldu.

 

Microsoft Teams Uygulaması üzerinden çevrim içi olarak  17 Kasım 2021 Çarşamba Günü gerçekleştirilen söyleşiye; Radyo-TV Programcılığı Öğr. Gör. Ergüç Kaya Ölmez, Öğr. Gör. Semra Tüplek, Öğr. Gör Gülsün Sarıoğlu ve Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin yanı sıra diğer program ve bölüm öğrencilerinden de katılım sağlandı.

 

Boğaziçi Film Festivalinin bu yılki Jüri Başkanı olarak görev yapan Usta Yönetmen Reis Çelik; öncelikle festivaller hakkında genel bir değerlendirme yaptıktan sonra bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Boğaziçi Film Festivaline katılan filmler ve yönetmenleri üzerine bir konuşma yaptı. Özellikle “Z” kuşağı olarak adlandırılan yeni nesil yönetmenlerin festivale katıldığını ve “Z” kuşağı yönetmenlerden oldukça umutlu olduğunu ifade etti.

 

Aynı zamanda Film Yönetmenleri Derneği Başkanı olan Çelik, özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığından destek almış genç yönetmenlere film çekim aşamasında bu desteği en verimli şekilde kullanabilmeleri için 2016 yılından bu yana “Yapım-Yönetim ve Geliştirme Atölyesi”  çalışmalarını yaptıklarını belitti. Bu çalışmaya sadece Kültür ve Turizm Bakanlığından film çekim desteği alan yönetmenlerin katılabildiğini söyleyen Çelik;  2016 yılından bu yana bu atölye çalışmaları neticesinde daha önce film çekim deneyimi olmayan birçok yönetmenin sağlıklı bir şekilde desteklerini kullanarak iyi filmler ortaya çıkardığını belirtti.

 

Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Reis Çelik’in öğrencilere tavsiyesi ise “ Hata yapmadan öğrenemezsiniz. Bu nedenle sürekli olarak üretin, filmler çekin” oldu.Yayınlanma Tarihi : 23.11.2021