EN
Anasayfa / Haberler
Sinemanın Ustalarından Yönetmen Mehmet Eryılmaz’ı Konuk Ettik

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Radyo-Televizyon Programcılığı Programı, ‘Dijital Sohbetler’ söyleşi dizisinin üçüncüsünde sinemanın usta yönetmenlerinden Mehmet Eryılmaz’ı konuk etti.

“Sinema ve Sanat” konulu söyleşiye, Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erol Ülgen, Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Ahmet Yalçınkaya, Radyo-TV Programcılığı Öğr. Gör. Ergüç Kaya Ölmez, Öğr. Gör. Semra Tüplek, Öğr. Gör Gülsün Sarıoğlu, Adalet Programı Öğr. Gör. Şeyma Başarır ve Meslek Yüksekokulu öğrencileri katılırken; İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi dışından da bir çok akademisyen ve öğrenci söyleşiye sorularıyla katkıda bulundu.

Microsoft Teams Uygulaması üzerinden çevrimiçi olarak 1 Nisan 2021 Perşembe Günü gerçekleştirilen söyleşide, öğrenciler Yönetmen Mehmet Eryılmaz’ı adeta soru yağmuruna tuttu.

Eryılmaz, kısa filmlerle başladığı yönetmenlik serüveninde Bir Aydınlık Adam: Refik Ahmet Sevengil, İstanbul'da Bayram Sabahı, Nazım Hikmet Şarkıları, 75 Yılda Türkiye'de Müziğe Bakışlar, Bedr: Sinemada Bir Dolunay-Dünden Yarına Musiki İnsanlarımız: Alâeddin Yavaşca- Selahattin İçli –Kani Karaca –Necdet Yaşar - Cinuşen Tanrıkorur benzeri bir çok önemli belgesele imza atmıştır.

Aynı zamanda reklam ve klip yönetmenliği de yapan Eryılmaz, Hazan Mevsimi (2008), Misafir (2015) isimli uzun metraj filmleriyle de Türk sinemasına önemli katkılarda bulunmuştur. Eryılmaz, yakın arkadaşı Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın İklimler filminde de oyunculuğu tecrübe etmiş, ayrıca Yönetmen Nuri Bilge Ceylan da Eryılmaz’ın filmine oyunculuğu ile destek vermiştir.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi öğrencilerinin sorularını 35 yılı aşkın mesleki tecrübesi, sanata ve sinemaya kazandırdığı farklı bakış açısıyla yanıtlayan Yönetmen Eryılmaz, öğrencilerle bir arada olmaktan ve onlara; yaşama dair, sinemaya ve sanata dair tecrübelerini aktarmaktan mutluluk duyduğunu belitti.


Yayınlanma Tarihi : 1.4.2021