EN
Anasayfa / Haberler
Hemşirelik Bölümü ‘Bağımlılık: Bir Kereden, Çok Şey Olur’ Konulu Bir Konferans Düzenledi

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, 23.03.2021 Tarihinde Microsoft Teams üzerinden ‘Bağımlılık: Bir Kereden, Çok Şey Olur’ konulu bir konferans düzenledi.

Adli Bilişim Uzmanı ve Bağımlı Danışmanı İsa Altun’un konuşmacı olarak katıldığı konferans, akademisyen ve öğrencilerle birlikte 160 kişi tarafından izlendi. Konferansta öğrencilerin bağımlılık türleri, belirtileri,  bağımlılığı önleme, erken tanı ve bağımlılıkla mücadele konularında bilgilendirilmeleri amaçlandı.

Bağımlılık hakkında detaylı bilgiler paylaşan Altun, “bir maddenin ruhsal, fiziksel ya da sosyal sorunlara yol açmasına rağmen, alımına devam edilmesi, bırakma isteğine karşılık bırakılamaması ve maddeyi alma isteğinin durdurulamaması biyo-psiko-sosyal bir hastalıktır” dedi.

Bağımlılığın günümüzde tüm dünya ülkelerini etkileyen ve hızla yayılan önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunun altını çizen Altun, “Madde kullanımı toplumda kriminal, sosyal ve kültürel yapının bozulmasına neden olabilmektedir. Bağımlılık özellikle bireylerin toplumdan soyutlanması, maddi sıkıntıların yaşanması, ailelerin dağılması gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle tedavisi güç ve pahalı bir hastalıktır” dedi.

Adli Bilişim Uzmanı ve Bağımlı Danışmanı İsa Altun, bağımlılığın ulusal ve uluslararası boyutlarına da değinerek  “sorunun çözümü konusunda, bağımlılık ile mücadelede ulusal politika ve strateji yöntemleri ile birlikte uluslararası anlaşmalarla yoğun mücadele programları uygulanmaktadır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konferansın soru-cevap kısmında ise; bağımlılığın tarihçesi, bağımlılık yapıcı maddeler, kriminal açıdan bağımlılık yapıcı maddeler, Türkiye’de kullanım alışkanlıkları, bağımlılığın sonuçları, tedavi yöntemleri, bağımlılığın hukuki boyutu ve cezai uygulamalar ile farkındalığın artırılması konuları ele alındı.Yayınlanma Tarihi : 25.3.2021