EN
Anasayfa / Haberler
Dr. Öğr. Üyesi Erol Ülgen’in Yayına Hazırladığı “Türk Masalları” Adlı Kitabı 2. Baskısını Yaptı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı ve Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erol Ülgen’in, yayına hazırladığı “Türk Masalları” adlı kitabının 2. baskısı Akıl ve Fikir Yayınları tarafından yayınlandı. Dr. Öğretim Üyesi Erol Ülgen’in yayınlanmış toplam 24 kitabı bulunmaktadır.

Türk Masalları, Osmanlı Devleti’nin son döneminde derlenen ve İstanbul Türkçesiyle yazılan ilk masal kitabıdır.

Geçmiş asırlarda olduğu gibi günümüzde de azalmayan bir ilgi ile okunan masallar, anlatmaya dayalı türlerin en eskilerinden biridir. Sözlü gelenek içerisinde değişerek günümüze kadar gelen masallarımız, 20. yüzyılın başlarından itibaren bilinçli ve düzenli bir şekilde derlenmeye ve yazıya geçirilmeye başlanır. Masal derleme çalışmalarına, 1912 yılında yayımlanan Türk Masalları adlı kitabıyla  K. D. rumuzunu kullanan bir hanımefendi de katılır.  İstanbul Türkçesi ile yazıya geçirilen Türk Masalları adlı bu kitapta birbirinden farklı ilgi çekici on üç masal yer almaktadır. Nerede, nasıl, kimlerden ve hangi usuller denenerek derlendiğini bilemediğimiz bu masalların içeriğinde, genellikle diğer bütün masallarda rastlanabilen “iyilik, doğruluk, sadakat, cesaret, sabır, mücadele, hoşgörü, yardımseverlik ve benzeri özelliklerin yanı sıra intikam ve kıskançlıklara, çeşitli olağanüstülüklere…” yer verildiği görülmektedir.

İlk yayımlandığı 1912 yılından beri masal dünyamızı zenginleştiren bu eseri, yeni nesillerle tekrar buluşturmaktan mutluluk duymaktayız.Yayınlanma Tarihi : 8.12.2020