EN
Anasayfa / Haberler
Doç. Dr. Saman Hashemipour’un Discrimination is Evil: Essays on Liteary Materpieces Kitabı Çıktı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Saman Hashemipour’un Discrimination is Evil: Essays on Liteary Materpieces kitabı, Nobel yayıncılık tarafından yayınlandı.

 

Günümüzün sorunları olarak ortaya çıkan ayrımcılık sorunları, bu kitap da cinsiyet ve ırk ayrımcılığı başlıkları altında farklı edebi eserleri incelemektedir. Edebiyat ve psikolojinin buluştuğu bu kitapta, William Shakespeare, Mark Twain, Henry James, Harper Lee, Elif Şafak, Ahmet Ümit, Muriel Maufroy ve Saideh Ghods’un eserlerine değinilirken, İngiliz, Amerikan, İran ve Türk edebiyatından birçok yazarın öne sürdüğü ırkçılık temaları incelenmektedir.

 

Othello, The Merchant of Venice, The Adventures of Huckleberry Finn, The Turn of the Screw, To Kill a Mockingbird, Forty Rules of Love, The Dervish Gate, Rumi’s Daughter ve Kimya Khatoon hakların eşitliğine atıfta bulunarak, edebî yaklaşımları ötesinde farklı bakışlar sergilemişlerdir. Kadınlara armağan edilen bu eser de, Psikolog Cansu Ecem Kesgin ve Charlene Erica Dushime ortak bölüm yazarı olarak eşlik etmişlerdir.Yayınlanma Tarihi : 14.10.2020