EN
Anasayfa / Haberler
Dr. Öğr. Üyesi Hande Çayır’ın Yeni Kitabı Amerika’da Yayımlandı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Hande Çayır’ın “Documentary as Autoethnography: A Case Study Based on the Changing Surnames of Women” (Otoetnografi Olarak Belgesel: Kadının Değişen Soyadına Dair Bir Vaka Çalışması) adlı üçüncü kitabı Amerika’daki Vernon Press tarafından İngilizce olarak yayımlandı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nde öğretim üyesi ve yüksek lisans program koordinatörü olarak görev yapan Prof. Dr. Feride Çiçekoğlu’nun danışmanlığında hazırlanan doktora tezinden oluşan kitap Antropoloji serisiyle okuyucu ile buluşuyor. Kitapta Prof. Dr. Feride Çiçekoğlu’nun önsözü yer alıyor. Kapak fotoğrafı ise sanatçı Ege Kanar’a ait.

Kadınların evlenince ve boşanınca değişen soyadlarını konu edinen araştırma Dr. Öğr. Üyesi Hande Çayır’ın “Mrs. His Name” adlı belgeselini merkezine alıyor. Soyadının dünya örneklerine de yer verilen çalışmada görsel-işitsel iletişimin birey ve kitleler üzerindeki dönüştürücü etkisine odaklanılıyor.

Amazon, Barnes and Noble, YBP, ESBCO, ProQuest, Bowker Books in Print, Nielsen Pubweb ve IngramContent gibi kanallar aracılığı ile yayına sunulan araştırma hakkında “Türkiye’de otoetneografi alanında yapılan işlerin limitli olması nedeniyle bu alana katkı sağlamak istedim,” diyen Dr. Öğr. Üyesi Hande Çayır’ı yayımlanan bu yeni kitabı için kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.


Yayınlanma Tarihi : 1.5.2020