EN
Anasayfa / Haberler
Tarihimizden Kadın İzleri Resim Sergisi Galeri Yeni Yüzyıl'da Açıldı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümünün hazırladığı ‘Tarihimizden Kadın İzleri’ sergisi, Galeri Yeni Yüzyıl’da açıldı.

Küratörlüğünü Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ümran Özbalcı Aria’nın yaptığı sergiye, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşegül Topal Sarıkaya ve Prof. Dr. Emir Tan ile dekanlar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Dr. Öğr. Üyesi Özbalcı Aria “93 Harbi'nde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan Türk Kadınının memleketi düşmanlardan kurtarma azmi, Milli Mücadelede had safhaya ulaşmıştır. Milli Mücadele kadın kahramanları, yüzyıllar geçse de unutulmayacak isimlerdir. Her birinin destansı mücadelesi her zaman gönüllerimizde yaşayacaktır. İşte onlardan bazıları… Halide Onbaşı (Halide Edip Adıvar), Nezahat Onbaşı (Nezahat Baysel), Fatma Seher Erden (Erzurumlu Kara Fatma),Halime Çavuş, Hafız Selman İzbeli, Gördesli Makbule, Emir Ayşe, Tayyar Rahmiye. Buradan bir kez daha cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşları, aziz şehitlerimiz ve topyekûn vatanımızı savunan herkesi saygı ve sevgiyle anıyoruz” dedi.

Sergi, 16 Mart 2020 Tarihine kadar Galeri Yeni Yüzyıl’da ziyarete açık olacak.Yayınlanma Tarihi : 10.3.2020