EN
Anasayfa / Haberler
SKS ve İBB İş Birliğiyle Öğrencilere ‘Gönüllülüğün Önemi’ Anlatıldı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin İş Birliğiyle ‘Gönüllülüğün Önemi’ başlıklı bir konferans düzenlendi. Konferansın onur konuğu Guinness Rekorlar Kitabına adını yazdıran Namık Ekin oldu.

Alev Ofluoğlu konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Perihan Eren Bana, öğrencilere seslenerek “Gönüllüğün ne kadar önemli bir unsur olduğunu, sadece spor alanında gönüllü olmanın değil, diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmanın da size pek çok alanda katkı sağlayacağını, burada yaptığımız pek çok etkinlikte dile getirmiştik. Spor gönüllülüğünün, gönüllülükten farklı olarak size kazandırdığı sağlığın yanı sıra, yine diğer gönüllülük projelerinde olduğu gibi yeni insanlar tanıma fırsatı sunacağını lütfen unutmayın” dedi.

Açılışta bir konuşma yapan İBB Spor Gönüllüleri Projesi Koordinatörü Filiz Kantürk “Amacımız bütün üniversitelere, liselere ulaşmak. Spor gönüllülüğü ile sizlere sporu sevdirmek istiyoruz” dedi.

Proje Yöneticisi Burak Altındal ise gönüllülük kavramına değinerek “Gönüllülük bir bireyin maddi karşılık veya çıkar beklemeden, ailesi ya da yakın çevresi dışındaki bireylerin yaşam kalitesini artırmak ya da toplumun yararına olduğu düşünülen bir hedefe ulaşmak için, yalnızca içinden gelerek ve doğru olduğuna inanarak, toplumsal girişime ya da bir Sivil Toplum Kuruluşu Bünyesindeki etkinliklere destek olmasıdır” dedi.

Spor İstanbul oluşumu hakkında bilgiler de veren konuşmacı, “İstanbul’da yapmakta olduğumuz spor organizasyonlarında sporun birleştirici gücü ve enerjisini kullanarak büyük bir aile olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Binlerce Spor İstanbul gönüllüsü ‘İstanbul Senin’ düşüncesiyle İBB bünyesinde gerçekleştirilen spor organizasyonlarına destek sağlayan büyük takımın birer parçasıdır” dedi.

Spor İstanbul Toplum İlişkileri Şefi Behzat Bayram konferansta yapmış olduğu konuşmada teknik veriler hakkında bilgiler paylaşarak “Şimdiye kadar İstanbul genelinde 31 Üniversite, 15 KYK Öğrenci Yurdu ve 3 Sivil Toplum Kuruluşu olmak üzere birçok kurumla iş birliği içerisinde bulunarak hem Spor İstanbul organizasyonlarına destek sağladık hem de birçok sosyal sorumluluk projesine imza attık” dedi. Spor İstanbul 2020 Organizasyonları hakkında da bilgiler paylaşan konuşmacı Vodafone 41. İstanbul Maratonu, 14. İstanbul Yarı Maratonu hakkında bilgiler paylaştıktan sonra mikrofonu Guinness Rekorlar Kitabına adını yazdıran Namık Ekin’e devretti.

Günün Onur Konuğu Ekin; spor yapmanın öneminden, insan vücudundaki kas yapısından ve bedeni doğru kullanmaktan bahsederek “Spor hep en iyi arkadaşım oldu. Ne zaman canım sıkılsa moralim bozulsa çıkar koşarım. Sakinleşirim. Sporla salgılanan iki hormon var. Endorfin ve feniletilamin hormonu. Sizi mutlu kılıyor sakinleştiriyor. Bu nedenle ağrılara sakatlıklara en iyi katlananlar sporculardır.  Bu hormonlar, uyku düzeni ve sosyal ilişkiler konusunda da bireylere yardımcı oluyor. Spor insanları bedenen, fikren, ruhen, ahlaken geliştiren jimnastik beden oyun hareketlerinin toplamına denir” dedi.  Namık Ekin’in kendi hayatından kesitlerle öğrencilere tecrübelerini aktarmasının ardından fotoğraf çekimiyle konferans sona erdi.Yayınlanma Tarihi : 21.2.2020