EN
Anasayfa / Haberler
Prof. Dr. Fikret Evci, Vefatının 1'İnci Yılında Düzenlenen Bir Törenle Anıldı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi (İYYÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Fikret Evci, vefatının 1’inci yılında düzenlenen bir törenle anıldı. Törende, Prof. Dr. Evci’nin ismi, Mimarlık Fakültesi atölyesine verildi.

Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda düzenlenen anma törenine, Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşegül Topal Sarıkaya ve Prof. Dr. Emir Tan,  Prof. Dr. Fikret Fikret Evci’nin çocukları Tuğba ve Tuna Evci ile ağabeyi Dr. Hikmet Evci,  Fakülte Dekanları, Yüksekokul Müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, törende yaptığı konuşmada “Vefatı bizi çok sarstı. Kendisini çok özlüyoruz. İnsanlara sevgisi yüksekti. Abisiyle birbirinden ayrılmaz bir bütündü. Evlatlarını da çok severdi. Eşinin ani vefatı kendisini çok sarstı, sonrasında hastalıkla karşı karşıya geldi. Allah rahmet eylesin diyorum. İnşallah onun burada ektiği tohumlarla; öğrencileri, asistanları onun yolunda devam ederler” dedi.

Törende bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Değerli bir dostumuzdu. Yerini hiçbir zaman doldurmak mümkün olmadı. Ben bir dostu, arkadaşı olarak eksikliğini hep hissediyorum. Mesleğine bağlı, dürüst, hiçbir zaman paranın satın alamayacağı, son derece değerleriyle kıymetli bir dostumuzdu. Kendisine Allahtan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun, yüreğimizdeki yeri sonsuza kadar yaşayacak” dedi.

Törende Prof. Dr. Fikret Evci’nin biyografisi hakkında bilgi veren Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erol Ülgen, “Benim arkadaşlığım dostluğum 10 yıl sürdü. Fakat sanki ömür boyu berabermişiz gibi bir arkadaşlık oluştu. Fikret Evci, kazandığı engin bilgi ve tecrübesiyle, dürüstlüğüyle bulunduğu ortamda kendisine alan açan, sosyal yönüyle kuvvetli dostluklar kuran, her alanda faydalı faaliyetlerde bulunan, görev yaptığı kurumlara kalıcı katkı sağlayan biri olarak, sevenleri tarafından gönüllerde yaşamaya devam edecektir. Ruhu şad, mekânı cennet olsun” dedi.

Prof. Dr. Fikret Evci’nin kızı Tuğba evci, babası hakkındaki duygularını paylaşarak, “Bu kadar anlamlı bir günde burada olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Biz evlatları yaşadığımız sürece bizimle yaşayacak olan babam Fikret Evci, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi sayesinde sonsuza dek yaşayacaktır. Bizlerden de öte olacaktır. İsmi sayısız kez zikredilecek, yolunda birçok genç mimarlar yetişecektir. Bugün burada olmaktan çok mutluyum aynı zamanda içim çok buruk ve acım hala çok taze. Bir babadan öte en yakın arkadaşımı, dert ortağımı, yol gösterici yönümü kaybetmemi hala kabullenmeye çalışıyorum. İyi bir eğitim ve onun sevdasını bana da aşılayarak bugün olduğum kişi olmamı sağlayan, ayaklarımın üstünde dimdik durmamı sağlayan, vizyonumu, hayata bakış açımı genişleten, gezmeyi, görmeyi, öğrenmeyi sevdiren, dürüstlüğü ve saygıyı öğreten biricik babama hepinizin huzurunda ayrıca tekrar teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Kardeşi hakkında duygu ve düşüncelerini anlatan Dr. Hikmet Evci, “O benim kardeşimdi ama aynı zamanda arkadaşımdı. Çok iyi bir insandı. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi benim kardeşime çok iyi bir şekilde sahip çıktı. Ben hekimim, fakat hiç böyle bir şey görmedim. Başta Sayın Dr. Azmi Ofluoğlu’na ve Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu’na hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum” dedi.

Törenin sonunda,  Mimarlık Fakültesi Atölyesine Prof. Dr. Fikret Evci’nin ismi verildi.Yayınlanma Tarihi : 15.11.2019