EN
Anasayfa / Haberler
Tıp Fakültesi Öğrencilerine Akılcı İlaç Uygulaması Eğitimi

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi intörn öğrencilerine fakültemizin Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Güven tarafından "Akılcı İlaç Uygulaması" başlıklı bir eğitim verildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Akılcı İlaç Kullanımını (AİK) bir insanlık hakkı olarak sağlık ve sağlığa erişimde eşitlik ilkesinden hareketle, doğru ilaca erişebilirliğin uzun vadeli ilaç politikalarının ayrılmaz bir parçası olarak görüyor.

1985 yılında Kenya’nın başkenti Nairobi’de yapılan Dünya Sağlık Örgütü toplantısı, akılcı ilaç kullanımı çalışmaları için başlangıç sayılıyor. Akılcı ilaç kullanımı Dünya Sağlık Örgütü tarafından; “hastaların klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilaca, uygun süre ve dozda, en düşük maliyette ve kolayca ulaşabilmeleri” olarak tanımlanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi Cihaz Kurumu, yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorun olarak görüyor. Bakanlık, akılcı olmayan ilaç kullanımının hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, özellikle antibiyotikler olmak üzere bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, advers olay görülme sıklığının artmasına, sonuç olarak da tedavi maliyetlerinin artmasına neden olduğunu belirtmektedir.Yayınlanma Tarihi : 31.7.2019