EN
Anasayfa / Haberler
Türkiye’nin Yüzü ve Gururu Katalog Toplantısı Düzenlendi

Lob'in Türkiye, ‘Siz Türkiye’nin yüzü ve gururusunuz ve Türkiye sizlerle ışıldıyor’ mottosu ile İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nde (İYYÜ) Türkiye'nin Yüzü ve Gururu Katalog Toplantısını düzenledi. Türkiye’nin büyüyen girişimcileri, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanacak olan ‘Türkiye’nin Yüzü’ almanağı ile dünyaya tanıtılacak.

Gökay Kalaycıoğlu moderatörlüğünde düzenlenen toplantıya, Sağlık ve Turizm Eski Bakanı Bülent Akarcalı, İYYÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, İYYÜ Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Lob’in Türkiye Başkanı Fahri Ustaoğlu, Alfa Investment UK Partner’den Dr. Necip Uludağ, iş adamları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

Türkiye’nin İhracatına Destek Olacağız

Projenin başkanlığını yürüten Fahri Ustaoğlu, Türkiye’nin ihracatına destek vermek için nitelikli ürün ve hizmet üreten kurumları almanakta bir araya getireceklerini ifade etti.

Ustaoğlu, “Sosyal medyayı kullanamayışı, dil eksiliği, iletişim eksikliği gibi sebeplerle yurt dışına gidememiş markaları bir araya getiriyoruz. İngilizce ve Türkçe hazırlanacak almanakla 220 devletin ticaret bakanlığına, iş dünyası derneklerine ve ülkelerin önde gelen şirketlerinin CEO’larına bu almanak gönderilecek. Bunun diğerlerinden farkı referans almanağı olmasıdır. Çünkü akademik kurul buraya hangi markanın gireceğine karar verecek” diye konuştu.

Avrupalı İş Adamları Türklerle Buluşacak

Almanakta yer alacak markalara 2 sayfa yer verileceğini vurgulayan Ustaoğlu, kriterleri arasında farkındalık oluşturan projelerin, üretim ya da hizmet olması gerektiğini dile getirdi.

15 Kasım’da Londra’da bine yakın Avrupalı iş adamıyla, Türk iş adamlarının buluşacağının altını çizen Ustaoğlu, “Daha sonra da Tokyo ve New York’ta da bu çalışmalar devam edecek. Türkiye şu anda dünyada en fazla dikkat çeken ülkelerden biri. Dış pazarlara açılabilen bir yapımız var yeni üretim olanaklarını sağlayabilecek bir yapımız da var. Türkiye bu noktada Müslüman kimliğiyle tercih edilen bir marka konumunda. Marka itibarımız da çok yüksek. Bu zamana kadar bu görülemedi. Bunu da bu almanağın tanıtımıyla gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Marka Olmanın Altında ‘Kalite’ Var

Toplantıda bir konuşma yapan Sağlık ve Turizm Eski Bakanı Bülent Akarcalı ise, marka olmanın altında kalitenin yer aldığını söyledi.

Akarcalı, “Hiçbir ülke bir işi sıfırdan büyüyerek yapmıyor, önce ‘başlamak’ gerekiyor. Eskiden Çin ve Japon malları kötüydü, şimdi Japon malları kaliteli, Çin malları bu yolda ilerliyor. Marka olmanın altında yatan kalitedir, tanınmışlık değildir. Türk insanın dar ve az imkana rağmen marka olayında hızlı şekilde geliştiğini söyleyebilirim. İmkanların kısıtlılığı uluslararası rekabetin zorluğundan kaynaklanıyor” dedi.

Üretilecek Her Değere Ev Sahipliği Yapacağız

Toplantıya ev sahipliği yapan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Türkiye’nin tanıtılmasının söz konusu olduğu her şeyin kendileri için çok önemli olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Hacısalihoğlu, “Sadece ürettikleriniz ve başardıklarınızla yetinemezsiniz. Bunun kıymetlenmesine büyük ihtiyaç var. En kıymetli yerler ilgi çeker ve bütün projeler oraya yönlendirilir. Medeniyet havzamız, ulusal sınırlarla sınırlanmayacak kadar geniştir. Markalarımızın tanıtımla, medeniyet havzasına taşınması çok önemli. Bu çalışma da buna hizmet edecek. Üniversite olmak değer üretmektir, üretilecek her değere ev sahipliği yapmak asli görevimiz” ifadelerini kullandı.

Yatırım Kararında Almanak Önemli Yer Tutacak

Alfa Investment UK Partner’den Dr. Necip Uludağ ise yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Türk markaların yurt dışında tanıtılması memleket meselesidir. Özellikle yabancı yatırımcılar bir ülkede yatırım yapma kararı verdiklerinde, ilk bakacakları şey bu almanak olacaktır. Bu almanaklar markalar adına da hayati önem taşıyor. Hem ülkemiz, hem de ülkenin markaları adına uluslararası gelişime katkı sağlayacağım için mutluluk duyuyorum.”

Toplantı, pasta kesimi ve fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

15 Kasım’da Londra’da gerçekleşecek toplantıya katılamayan firmalar için de 23 Eylül’de Çırağan Sarayı’nda kokteyl gerçekleşecek.Yayınlanma Tarihi : 10.7.2019