EN
Anasayfa / Haberler
Tıp Fakültesi 5. Sınıf Öğrencilerinden İSTAÇ ve Halk Ekmek’e Ziyaret

title

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. Sınıf öğrencileri, Halk Sağlığı stajı uygulama gezisi kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Halk Ekmek ve İSTAÇ’ı ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.  

Gıda üretimi yapan bir tesisteki koşulları yerinde görmeleri amacı ile Üniversitemiz Tıp Fakültesi 5. Sınıf öğrencileri Tıp Fakültesi Dekan Yardımcımız Prof. Dr. Asiye Nurten’in koordinasyonunda İstanbul Cebeci’de bulunan Halk Ekmek fabrikasını gezdi. Halk Sağlığı stajı kapsamında yapılan uygulama gezisinde öğrencilerimiz ekmek yapımında kullanılan unun depolandığı, üretim hazırlıklarının yapıldığı alanları, pişirme fırınlarını, ambalajlama ünitelerini, AR-GE laboratuvarlarını ve fabrikanın hijyen koşullarını inceleme fırsatı buldular. Tesiste görevli gıda mühendisleri öğrencilerimizin sorularını cevaplandırırken, üretim ve ürünler hakkında öğrencilerimize bilgiler verdiler.

Öğrenciler Tıbbi Atık Bertarafını Yerinde İncelediler

Halk Sağlığı stajı kapsamında ikinci ziyaret ise yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan İSTAÇ’ı (İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş.) ziyaret ettiler. İSTAÇ’ın Kemerburgaz Odayeri tesislerini gezen öğrencilerimiz burada tıbbi atıkların dezenfeksiyon işleminden sonra düzenli depolama alanlarında bertarafı ve tehlikeli tıbbi atıkların yakma fırınlarında yakılarak bertarafı konusunda yetkililerden bilgi aldılar.

Halk Ekmek

Gıda Sanayinde Sanitasyon: Gıda üretiminde hijyenik ve sağlıklı koşulların oluşturulması ve korunması demektir. Bunun anlamı da; gıda hammaddesinin taşınması, ürüne işlenmesi, ambalajlanması, depolanması ve satışı sırasında çeşitli kaynaklardan olabilecek kontaminasyonların engellenmesidir. Dolayısı ile beslenme ve beslenme hijyeni halk sağlığının önemli konuları arasında yer almaktadır.

İSTAÇ

Sağlıklı bir çevre için katı atıkların bertarafı, Türkiye’de yerel yönetimlerin görevleri arasında yer alan önemli konulardan biridir. İSTAÇ, 1994 yılında kurulmuş, İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı olarak Kemerburgaz Odayeri mevkiinde bulunan faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen çevre yönetim şirketlerinden biridir. Türkiye’nin ilk düzenli katı atık depolama sahası yanında,  aynı bölgede kompostlaştırma, arıtma üniteleri, tıbbi atık dezenfeksiyon üniteleri ve tehlikeli tıbbi atık yakma fırın bulunmaktadır.Yayınlanma Tarihi : 10.6.2019