EN
Anasayfa / Haberler
I.Biyomedikal Mühendisliği ve EEM Bitirme Projeleri Sergisi Büyük İlgi Gördü

title

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümlerinin ortak olarak hazırladığı I. Biyomedikal Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bitirme Projeleri Sergisi 03.05.2019 tarihinde 2 oturum şeklinde gerçekleştirildi.

1.oturum saat 10.00’da Ana Bina Z-20 no’lu sınıfta, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Sezen CANIM ATEŞ’in Tıptan Mühendisliğe Bir Köprü: Biyomedikal Mühendisliği başlıklı sunumunu gerçekleştirmesi ile başladı. Sunuma Topkapı Okullarından Biyomedikal Cihaz teknolojisi ve Mekatronik Bölümü lise öğrencileri ve öğretmenleri katıldı.

Ayrıca bölümümüz öğretim üyeleri ve öğrencileri de katılım sağladı. Sunum sonrasında Biyomedikal Mühendisliği Bölümünden mezun olan Kadir ALPER, İbrahim ŞAŞMAZ, Melike Ayça METİN, Öyküm ERBAK ve Berkay SEVİNÇ isimli 5 öğrencimizden oluşan bir panel gerçekleştirilerek mezun öğrencilerimizin kendilerini ve sektör deneyimlerini anlatmaları sonrasında öğrencilerle soru cevap şeklinde 1. Oturuma devam edildi. Oturum sonunda bölüm başkanı Prof. Dr. Cuma BAYAT, mezun öğrencilerimize ve Topkapı Okulları Lisesine katılım sertifikalarını vererek 1.oturum sonlanmış oldu.

2.oturuma saat 11.30’da sergi alanına geçilerek Prof. Dr. Cuma BAYAT’ ın eşliğinde hem lise öğrencileri hem bölümümüz lisans öğrencileri ve bölümümüz mezun olan öğrencilerimizden oluşan 3 kuşak ile birlikte, Biyomedikal Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü son sınıf lisans öğrencilerinin bitirme projeleri sergisi açılışı yapılarak başlanıldı.

Bitirme projeleri sergisinde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında yapılan Biyomedikal Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde yapılan bitirme projelerinin bir kısmını içermektedir. Bunlar; Sesli Komut Kullanılarak Akıllı Ev Sisteminin Tasarlanması, Scratch Eğitim Seti, Maden Haberleşmesi, Akıllı Hastane Randevu Sisteminin Tasarlanması ve Gerçeklenmesi, Pompaj Depolamalı HES, Mbot Eğitim Seti, Otonom Park Projesi, Hasta Odası İdeası, Dut Ağacı Kabuklarından elde Edilen Selülozun Doku iskelesi olarak kullanılabilme Potansiyelinin İncelenmesi, Sayısal Sinyal İşleme İle EKG Gürültü Giderimi, Göz İçi Basıncı Ölçen Kontak Lens Tasarımı, Otomatik Evcil Hayvan Besleme Cihazı Üretimi, Poligrafi-Nem Sensörü, Elektrostep, Sen Yalıtım Malzemesi, Akıllı İlaç Kutusu, Görme Engelliler için Bileklik, Ultrason Görüntü Cihazlarında Biyoistatistik Analiz, Akıllı Sandalye, Güneş Takip Sistemi, Taşınabilir Solunum Cihazı, Sıvı Yüzeylerin Plazma Yöntemi ile Dezenfeksiyonu, Ambulans Dron, SERETAN İnsansız Kara Aracı, Düşünce Gücü Kontrollü Biyonik El, Biyogüvenlik Kabin Robotu, Alternatif Enerji Kaynaklı Maket Ev, Kalp Ritmi Acil Durum Uyarıcısı, Jireskop Kontrollü Tekerlekli Sandalye, Gyro Yatak, Dolma Doldurma Makinesi, Skolyoz Eğilimini Hesaplayan Sistem, Yürüyüş Bozukluğuna Yardımcı Ayakkabı Dizaynı, Parmaktan Nabız Ölçer, Bluetooth Kontrollü Araç Tasarımı, Spor Salonun Gerilim ve Zayıf Akım Tesisatı, Alka Roket Grubu Poket Projesi, Mars Rover Keşif Aracı isimli bitirme projeleridir. Ayrıca proje sergisine katılan bitirme öğrencilerine katılım sertifikaları da verilmiştir.

Saat 12.00 ‘de Rektör Yardımcılarımız Sayın  Prof. Dr. Ayşegül TOPAL SARIKAYA ve Prof. Dr. Emir TAN hocamız, bölüm başkanı Prof. Dr. Cuma BAYAT’ın eşliğinde Bitirme Projesi Sergisine oldukça ilgi göstererek, sergiye katılan projelerin her birini inceleme fırsatı bulmuşlar ve öğretim elemanlarını tebrik etmişlerdir.

Saat 13.30’de Dekanımız Sayın Prof. Dr. İsmet Vildan ALPTEKİN de, Biyomedikal Mühendisliği öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Sezen CANIM ATEŞ ve Dr. Öğr. Üyesi Sevil ÖZER eşliğinde sergimizi gezmiş ve sergilenen projeleri oldukça beğenmiştir.

Diğer fakültelerden de öğretim elemanlarının katılımıyla devam eden 2.oturum saat 17.00’de sona erdi.

 Yayınlanma Tarihi : 8.5.2019