EN
Anasayfa / Haberler
Dünya Tiyatrolar Günü Öğrencilerimizin Sergilediği 3 Oyunla Kutlandı

title

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’ne özel 3 oyun sahneledi. Eşek Arıları, Othello ve Eski Muharip isimli oyunlar, seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.

Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda sahnelenen oyunları, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, dekanlar, öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileleri izledi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erhan Tuna programın açılış konuşmasında günün anlam ve önemine değinerek “Tiyatro gördüğünüz gibi insanları birbiri ile birleştiriyor, kaynaştırıyor, tartıştırıyor ve yüzleştiriyor. Bu oyunda da bunu görecekseniz ve bu oyundan çıktığınızda içinizde bir şeylerin değiştiğini hissedeceksiniz. İşte tiyatro sanatının yaptığı şey bu. Dünya’nın en eski sanatlarından birinden bahsediyoruz; 2500 senelik bir sanat. İnsanı, insana insanla anlatma sanatı diyoruz. İnsanların tartıştığı, yüzleştiği bir sanat tiyatro. Biz burada rol yapmıyoruz; biz burada rollerle yüzleşiyoruz. Sadece sahnede oynarız, gündelik hayatta asla oynamayız” dedi.

Dünya Tiyatro Günü’nün Uluslararası ve Ulusal Bildirisi öğrenciler tarafından okunduktan sonra program başladı.

Aristophanes’in yazdığı Eren Demirbaş’ın uyarlayıp yönettiği ‘Eşek Arıları’ isimli eserde karakterleri İrem Korkmaz, Sıdıka Yıldırım, Ceylin Üstündağ, Damla Görmez, Yeşim Türkmen, Samet Kerim Akan, Nehir Gündüz, Yasin Yıldız, Kaan Eralp, Ozan Özgür Beker, Görkem Kalafat, Ersin Bağcıoğlu ve Mustafa Çevik canlandırırken; Yönetmen Yardımcılığında Samet Kerim Akan, Kostüm Tasarımında Damla Görmez ve Ceylin Üstündağ, Işık ve Müzikte ise Mustafa Saygıner Tezemir ekibe destek verdi.

William Shakespeare’nin yazdığı ‘Othello’ isimli eserde ise karakterleri Sıdıka Yıldırım, Eyüp Okumuş, Yusuf Mehmet Suayı, Halit Artukarslan ve Vahap Halat canlandırdı.

Bertolt Brecht’in yazdığı Yılmaz Onay’ın çevirisini yaptığı ve Eyüp Okumuş’un uyarladığı ‘Eski Muharip’ isimli oyunda karakterleri Sıdıka Yıldırım, Yusuf Mehmet Suayı, Eyüp Okumuş, Ceylin Üstündağ, Halit Artukarslan ve Yasin Yıldız canlandırırken Teknik Kumandada ise ekibe Samet Kerim Akan destek verdi.

Birinci sınıf öğrencilerinin performansları, izleyenler tarafından ayakta alkışlandı.Yayınlanma Tarihi : 27.3.2019