EN
Anasayfa / Haberler
Kök Hücre Bağışçısı Ol, Öne Çık, Hayat Kurtar Konferansı Düzenlendi

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümü, ‘Kök Hücre Bağışı Kampanyası’ düzenledi.  Bilgilendirme konferansının ardından, akademisyenler ve öğrenciler ‘Kök Hücre’ bağışında bulundu.

Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşegül Topal Sarıkaya, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Topal Sarıkaya, “Vücudumuzda çok sayıda işlev gören farklı tipte hücreler bulunmaktadır. Her birinin işlevi farklıdır. Kök Hücrelerimiz de yeni hücrelerimizin tedarikçileri gibi çalışırlar. Yaralandığımız, hastalandığımız zaman hasarlı dokumuzun tamirinde bu kök hücreler aktif rol oynarlar. Yani kök hücreler vücudumuzun mikroskobik doktor ordusu gibidirler. Bu şekilde çalışarak bizim sağlıklı bir şekilde yaşantımızı sürdürmemize katkı sağlarlar” dedi.

Türkiye’deki Kök Hücre Merkezleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Topal Sarıkaya, “Kızılay tarafından kemik iliği nakli bekleyen hastalar ve çok sayıda gönüllü vericiye ait doku antijeni bilgilerinin depolandığı kemik iliği bankasının kurulması ve kemik iliği nakli ile merkezi arasındaki koordinasyonu sağlamak üzere Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi TÜRKÖK ve 13 gönüllü verici merkezi de hastalarına kök hücreleri ulaştırarak sağlıklı konuma gelmelerini sağlamaktadır” dedi.

Türk Kızılayı Avrupa Bölge Kan Merkezi Müdürü Kök Hücre Kazanım Uzmanı Biyolog Nesrin Gürsul Akdağ “2013 yılında Kızılay ve Sağlık Bakanlığı arasındaki bir protokol ile Türkiye Kemik İliği Bankası hayata geçirilmiş oldu. Artık ülkemizin Ulusal ve Uluslararası bir kemik iliği bankası var. Amacımız bu bankaya bir donör kazanımı yapmak veri tabanı sayılarını artırmak. Sayımız ne kadar fazla olursa, kök hücre nakli bekleyen hastalara da umut ışığı olma ihtimalimiz o derece artacaktır” dedi.

Kök Hücre naklinin hangi hastalıkları tedavi ettiği, eşleşme ve nakil süreçleri ve bağış yöntemleri hakkında verilen detaylı bilgilerin ardından gönüllü bağışçılardan kök hücre örnekleri alındı.Yayınlanma Tarihi : 21.3.2019