EN
Anasayfa / Haberler
“Türk Şöleni: Nevruz” Konferansı Düzenlendi

title

Nevruz Haftası sebebiyle, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Edebiyat ve Kültür Kulübü ile Türk Dünyası Araştırmaları Kulübü “Türk Şöleni: Nevruz” isimli bir konferans düzenledi. Öte yandan, bahçede düzenlenen bir etkinlikle, Türk Kültürü'nün öne çıkan unsurları öğrencilerle buluştu.

Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda düzenlenen programa; Dekanlar, Öğretim Üyeleri ve Öğrenciler katıldı.

“Nevruz, Türklerin Ergenekon’dan çıkışını ifade eder”

Konferansta bir konuşma yapan Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Erol Ülgen, “Nevruz” kavramına değinerek  “Nevruz; Türklerin Ergenekon’dan çıkışını, baharın gelişini, tabiatın uyanışını, yeniden varoluşu, yeniden dirilişi ifade eder. Geçmişten günümüze süregelen Tarih içerisinde kaynaklarda ifade edildiği gibi Ergenekon veya Nevruz Bayramı, Doğu Türkistan’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan Balkanlar’a kadar Türkler arasında coşkuyla kutlanmaktadır ”dedi.

“Bütün Doğu Kültürlerinde bu güne ‘Yeni Gün’ derler”

Edebiyat ve Kültür Kulübü Başkanı Seher Çınar, Nevruz’un doğuşuna değinerek,  “Bugün Nevruz. Geceyle gündüzün eşit olduğu 21 Mart Günü, diğer bir ifadeyle Doğu Kültüründe Yılbaşı. Bütün Doğu Kültürlerinde bu güne ‘Yeni Gün’ derler. Nevruz uygulamalarında bazı farklılıklar olsa da Orta Asya Türk Toplulukları, Balkanlar, İran ve Anadolu’da geleneksel bir bayram niteliği kazanmıştır. Bütün Türk Boylarında Nevruz bir varoluş ve diriliş bayramıdır. İnanca göre bahar, Tanrı’nın ilahi güzelliğinin yeryüzüne yansıdığı zamandır. Bahar; yeşili, dirilişi, yeniden doğuşu, tazeliği ve güzelliği simgeler” dedi.

“Bugün yurtlara, ovalara, bozkırlara baharın geldiği gündür”

Türk Dünyası Araştırmaları Kulübü Başkanı Mehmet Fatih Sert, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada “Bugün, Tarih sahnesinde var olduğumuz günden beri esaret nedir bilmeyen, esir hayatı yaşayamayan kutlu atalarımızın ve ana yurtlarına, bozkırlarına yüz yıllardır tekrar ayak bastığı gündür. Bugün yurtlara, ovalara, bozkırlara baharın geldiği gündür” dedi.

Konferansta; TRT İstanbul Radyosu ve Türk Halk Müziği Gençlik Korosu Sanatçısı Emre Bilkay, seslendirdiği şarkılarla kulakların pasını silerken, Siyaset ve Uluslararası İlişkiler 1.Sınıf Öğrencisi Mücahit Sökmen, Türk Dili ve Edebiyatı 3.Sınıf Öğrencisi Sevgi Bak, Türk Dili ve Edebiyatı 1.Sınıf Öğrencisi Dıldora Mumınova şiirleriyle programa renk kattı.

Konferansın ardından, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Bahçesinde eski Türk Kültür ve Gelenekleri canlandırılırken, Mehter Takımının şarkıları da büyük bir ilgiyle izlendi.Yayınlanma Tarihi : 19.3.2019