EN
Anasayfa / Haberler
M.E.B'e Bağlı Okul Yöneticilerine Yönelik 'Yönetici Akademisi' Semineri Düzenlendi

title

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Okul Müdürleri ve Yardımcılarının katılımıyla Yönetici Akademisi Semineri düzenlendi.  Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu; ‘Kurum Stratejileri’, ‘Nitelikli Öğretmen’, ‘Güçlü Türkiye’, ‘İdealist Öğretmen’ ve ‘İdealist Nesil’ konularında katılımcılarla söyleşi yaptı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okulların yöneticilerinin katılımıyla, her hafta farklı bir kurumda düzenlenen Yönetici Akademisi Semineri, bu hafta İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde düzenlendi. Seminer öncesi, Üniversitenin çeşitli laboratuvar ve atölyelerini gezen heyet, akademisyenlerden eğitim ve öğretime ilişkin bilgiler aldı.

Eğitim kurumlarındaki yöneticilerin; değişen şartlara, stratejilere ve mesleki yeniliklere en iyi şekilde uyum sağlamaları, öğretmenlerin niteliklerinin artırılması ve eğitim kalitesinin yükseltilmesi amacıyla yapılan seminerlerin bu haftaki ayağında, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ile Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda bir söyleşi yapıldı.

200’e Yakın Devletin Olduğu Bir Arenanın İçindeyiz

Prof. Dr. Hacısalihoğlu, Uluslararası güç yarışının altını çizerek  “Yaşadığımız Dünya’nın nasıl bir Dünya olduğunu, kürenin içinde nelerin olduğunu ve Türkiye’nin ne yapmak istediğini, nereye konumlandırıldığını çok iyi tespit etmemiz gerekir. Her okul, her eğiten; eğittiği neslin sorumluluğunu o ülkeyle bütünleştirilerek anlamlandırır. 200’e yakın devletin olduğu bir arenanın içindeyiz. Uluslararası sistemin içinde bir akış, bir düzenek var. Bu akıyorsa, bizde bunun bir kenarında dururuz derseniz; rüzgar nereden eserse siz oraya savrulursunuz. Sizin geleceğinizi başkaları belirler” dedi.

Bu Zorlu Coğrafyanın İçerisinde Bir Umut Adasıyız, Bir Nefes Alanıyız

Prof. Dr. Hacısalihoğlu, Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyanın önemine dikkat çekerek,  “Tarih boyunca hep aynı yerlerde ya medeniyetler kurulmuş, ya çökmüş, ya savaşların tarihi buralarda yazılmış, ya da barış arayışları hep buralarda olmuş. Bu kürenin neresini çevirirseniz çevirin, orta yeri Türkiye’dir. Bu zorlu coğrafyanın içerisinde bir umut adasıyız, bir nefes alanıyız.  Geleceğe; doğru hedefte, doğru biçimde yürümek zorundayız. Bunu neyle yapacağız? Bunu genç nesillerle yapacağız. Bir bayrak yarışı gibi devredeceğiz sürekli. Ama aynı hedefe kilitlenmiş bir anlayışla yapacağız. Bunu okullarla, üniversitelerle, ürettiklerimizle, nesillerimizin zihnine - yüreğine nakşettiklerimizle yapacağız. Bugün geldiğimiz çağda yüreği ve zihni birlikte çalışmayan hiçbir ferdin ne ülkesine, ne ailesine, nede insanlığa hiçbir faydası olmaz” dedi.Yayınlanma Tarihi : 22.2.2019