EN
Anasayfa / Haberler
Hemşire Adayları Beyaz Önlüklerini Giyerek Mesleğe İlk Adımı Attılar

title

Sağlık Bilimleri Fakültemizin Hemşirelik Bölümü 1. Sınıf öğrencileri, düzenlenen bir törenle beyaz önlüklerini giyerek mesleğe ilk adımı attılar.

Konferans Salonunda düzenlenen Hemşirelik Bölümü Geleneksel Beyaz Önlük Giyme Töreni’ne Mütevelli Heyeti Başkanımız Dr. Azmi Ofluoğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Dekanlar, Öğretim Üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı. Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, ailelere teşekkür ederek başladığı konuşmasında beyaz önlük giyme töreninin 3 yıldır geleneksel olarak düzenlendiğine dikkat çekerek, “Bugün anlamlı bir gündeyiz ve bu törenin geleneksel hale gelmesinin de ayrıca mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Konuşmasında beyaz önlüğün pek çok anlam ifade ettiğine değinen Prof. Dr. Hacısalihoğlu şöyle konuştu: “Beyaz önlük, sağlık alanı dışındaki zaviyeden bakıldığında çok daha fazla anlam ifade ediyor. Bugün bu önlüğü giyeceksiniz ama aynı zamanda birçok değeri de taşımış olacaksınız. Bir anlamda büyük bir özveriyi, fedakârlığı, sabrı, beceriyi, şefkati sırtınıza geçirmiş oluyorsunuz. Bütün bunlar aslında sizinle anılmış olacak.”

“Hemşirelik Mesleği Kutsaldır”

Konuşmasında hemşirelik mesleğinin kutsal bir meslek olduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Hacısalihoğlu şöyle devam etti: “kutsal bir meslektir ve sağlık ordusunun en önemli değerlerinden biridir. Hekimle birlikte bütünleşmiş, hastasının yüreğini fetheden, şifa dağıtan insandır. Birazdan sevgili gençlerimizi beyaz önlükleriyle buluşturacağız. Onların mutlu bir gelecekle, dürüst birer meslek sahibi olmalarını diliyoruz. Sizlere güveniyoruz, hepiniz pırıl pırılsınız. Hayatınız boyunca hep dürüst kalın, heyecanlı kalın, insanın yüreğine dokunun, onları keşfedin, fethedin. Dürüstlük taşıması güç bir yüktür ama başı hep dik tutar. Siz de böyle olun.”   

“Teorik Bilgilerinizi Pratiğe Geçireceksiniz”

Rektörümüzün ardından kürsüye gelen Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cüneyt Ulutin ise 1. sınıf öğrencilerinin beyaz önlüklerini giydikten sonra teorik bilgileri pratiğe geçirme aşamasına geçeceklerini hatırlattı. Beyaz rengin kültürümüzde pek çok anlam ifade ettiğine de değinen Prof. Dr. Cüneyt Ulutin şunları söyledi: “Beyaz renk kültürümüzde mutluluğu temsil eder. Bir gelin beyaz gelinlik giyer, Sizlerin giyeceği beyaz önlüklerin önemi ise şu: ona hastanın kanı damlayabilir. Hiç önemli değil. Burada önemli olan sizin o önlüğü kirletmemeniz. Yani, ruhunuzda mutlaka etik değerleri, üniversitenizin sizlere vermiş olduğu o kıymetli bilgiyi özgüveninizle ve ahlakınızla birleştirerek iyi birer hemşire olma yolunda beyaz önlüklerinizi giymenizdir.”

“Uzun Ama Keyifli Bir Yolculuğa Çıkıyorsunuz”  

Törende konuşan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Hemşirelik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Şeyda Saydamlı da öğrencilere hitaben, “Uzun soluklu, önünüzde yeni ufuklar açacak, heyecanlı, fırsatlarla dolu bir eğitim yolculuğuna başlıyorsunuz. Uzun ama keyifli bir yolculuk olduğunu söyleyebilirim. Biz sizlerle bu yolculuğa çıkmaktan dolayı çok mutluyuz” dedi.  Konuşmasında hemşirelik mesleğinin sağlık sistemindeki önemine de değinen Dr. Öğr. Üyesi Saydamlı şöyle devam etti: “Hemşirelik, mesleki değerler ve çağdaş sağlık hizmeti anlayışı çerçevesinde hastalıkların önlenmesi, sağlığın korunması, iyileştirilmesi, geliştirilmesi ve sürdürülmesinde bireye yardımla temellendirilmiş bir bakım disiplinidir. Hemşirelerin sağlık sisteminin vazgeçilmez ve en önemli parçaları olmaları nedeniyle bu yapı içindeki rollerini çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Çalışırken de bu rollerini sürdürebilmeleri son derece önemlidir. Hemşirelik, size kariyer olarak tatmin olacağınız ve ödüller kazanacağınız birçok imkân sunacaktır.”

“Mesleğimizde En İyisi Olmaya Çalışacağız”

Beyaz önlük giyme töreninde 1. Sınıflar adına bir konuşma yapan Ömer Faruk Coşkun bundan sonraki süreçte okulda öğrendikleri teorik bilgileri uygulamalarla birleştirerek kendilerini meslek hayatına hazırlayacaklarının altını çizerek, “Hocalarımızın yol göstermeleriyle, üst sınıfların deneyimlerini paylaşmalarıyla ve en büyük destekçilerimiz olan değerli ailelerimizle birlikte bu dönemleri aşacağız. Mesleğimizde en iyisi olmaya çalışacağız ve bunları yaparken etik değerlerden sapmayacağız. Yeni Yüzyıllı olmanın farkını çevremizdekilere hissettireceğiz” dedi.  

4. Sınıflar adına konuşan Sümeyye Bildik ise ilk başta hemşirelik mesleğini sevemediğini, ancak uygulama stajında yaşadığı bir olay sonrasında mesleğe bakış açısının tamamen değiştiğini aktardı. Bildik şöyle deva etti: “Hemşireliğe ailemin zoraki yönlendirmesiyle başlamıştım. İlk sene uygulama alanına çıkmam bile hemşireliği sevmeme yardımcı olmamıştı. Ancak yoğun bakımda stajda olduğum bir gün hemşireliğe karşı bakış açım tamamen değişti. Ölmek üzere olan bir hasta yaklaşık 15 dakikalık uğraşlar sonucu hayata geri döndü ve bende yapay solunum uygulamasıyla bu sürece destek oldum. Bu olay beni derinden etkiledi. Birkaç gün etkisinden çıkamadım. Bir insanın hayata geri dönmesine katkıda bulunmak inanılmaz bir mutluluk yaşattı. Bu yaşadıklarım hemşireliğe bakış açımı tamamen değiştirdi ve ben de hemşireliğe devam etme kararı aldım.”

Tören sonrasında ise Mütevelli Heyeti Başkanımız Dr. Azmi Ofluoğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ve Öğretim Üyeleri tarafından hemşirelik bölümü 1. Sınıf öğrencilerine beyaz önlükleri giydirildi. Tören sonrasında ise müzik dinletisi eşliğinde öğrenciler ve veliler neşeli dakikalar yaşadılar ve bol bol hatıra fotoğrafı çektirdiler.Yayınlanma Tarihi : 19.12.2018