EN
Anasayfa / Haberler
Üniversitemize İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında 'Kristal Baret' Ödülü

title
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen ve İş Sağlığı ve Güvenliği alanında Türkiye’nin en prestijli ödülü olarak tanımlanan 'Kristal Baret Ödülü’nü aldı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve İş Sağlığı ve Güvenliği alanında yaptıkları çalışmalar nedeniyle özel ve kamu olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlarının ödüllendirildiği ‘Kristal Baret Ödül Töreni’ 15 Aralık Cumartesi gecesi Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Törene, ödül alan kurumların temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. '2. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi ve Fuarı' bünyesinde verilen ödüllere sosyal sorumluluk, proje ve iyi uygulama örnekleri sağlayan kurumlar hak kazandı. 7 ayrı kategori ve 10 ayrı dalda verilen ödüller ile iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalığın artırılması hedefleniyor.

 

Törende, İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda yaptığı akademik çalışmalar sebebiyle İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, 'Kristal Baret Üniversite Proje Ödülü' kategorisinde ödüle layık görüldü. Ödül, Rektörümüz Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu'na, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı tarafından takdim edildi.

 

"Eğitimler İçin Bakanlıkla Protokol İmzalandı"

 

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nin, İş Sağlığı ve Güvenliği alanında yapılan çalışmalarda öncü olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, "Türkiye'de bu alanda lisans eğitiminin başlangıcı bizim üniversitemizde oldu ve ilk mezunlarımızı biz verdik. Çok sayıda yüksek lisans mezunumuz var ve mezunlarımız önemli başarılara imza attı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdürlüğü ile yaptığımız ve bu alanda bir ‘ilk’ olan protokolü imzaladık. Bu protokole göre, 50 kişiden az işçi çalıştıran az riskli iş yerlerine, işverenlere veya işveren temsilcilerine Üniversite olarak biz eğitim vereceğiz. Türkiye'de bu eğitimi verecek olan ilk vakıf üniversitesi olacağız. Üniversitemiz İş Sağlığı ve Güvenliği konusundaki eğitimlerin yerleşik hale gelmesi konusunda başarılı eğitimler verecektir" dedi.

 

“Türkiye’de Bu Alanda İlk Bölüm”

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gönül Kunt Kandemir ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ederek, "İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü olarak Şubat ayında,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Çalışma Bakanlığı ile birlikte az tehlikeli iş yerlerinin işverenlerine yönelik eğitimimiz olacak. Üniversitemizin bu bölümü Türkiye'de bu alanda ilk bölümdür. Bugüne kadar bölümümüzden yaklaşık 4 bin tezsiz yüksek lisans öğrencisi mezun ettik ve bunların projelerini tamamlattık. 80’in üzerinde de tezli öğrencimiz oldu. Böyle bir ödül için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederiz" diye konuştu.

 Yayınlanma Tarihi : 17.12.2018