EN
Anasayfa / Haberler
Prof. Dr. Mehmet Ünal’dan Kısa Aralıklarla İki Kitap Birden

İstanbul yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ünal, kısa aralıklarla iki önemli kitaba imza attı. Prof. Dr. Ünal’ın “Spor Yaralanmaları ve Rehabilitasyonu” ile “Egzersiz Fizyolojisi” adlı kitapları geçtiğimiz günlerde yayımlanarak okuyuculara sunuldu.

Prof. Dr. Mehmet Ünal tarafından kaleme alınan Spor Yaralanmaları ve Rehabilitasyonu kitabı, sadece profesyonel düzeyde spor yapan sporculara değil, aynı zamanda sağlıklı yaşam için spor yapan, sağlıklı yaşamak ve yaşam kalitelerini artırmak uğruna spor yapan tüm sporseverlere de hitap ediyor. Prof. Dr. Ünal, kitabın Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Beden Eğitimi ve Spor Bölüm ve diğer Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerine de Spor Yaralanmaları ve Rehabilitasyonu alanında ciddi bir kaynak kitap olacağına inandığını belirterek içerik hakkında şu bilgileri verdi: “Kitabımızda Kas-iskelet Sistemimizi oluşturan yapıların ve bu yapılarda oluşan spor yaralanmalarının tanı, tedavi ve rehabilitasyonuna yönelik oldukça ayrıntılı bilgilendirmenin yanı sıra spor yaralanmaları ve antrenman ilişkisi, spor yaralanmalarından korunma ve alınabilecek önlemler, sporcularda aşırı kullanıma bağlı oluşan yaralanmalar, spor yaralanmalarında biyomekanik ve kinezyolojinin önemi, spor yaralanmalarında izokinetik sistemlerin kullanımı, spor yaralanması olan bir sporcunun psikolojisi gibi konularda da oldukça ayrıntılı bilgilendirmeler bulacaksınız. Her biri kendi alanında uzman ve oldukça deneyim sahibi olan bölüm yazarlarımız son literatürler ışığında kendi deneyimlerini de ortaya koyarak konuları irdelemiş ve siz okuyucuların bilgisine sunmuştur.”

Egzersiz fizyolojisine dair her şey

Prof. Dr. Mehmet Ünal, Egzersiz Fizyolojisi isimli kitabında ise bu alana giren bütün konuların ayrıntılı olarak ele alındığını ifade ederek, şöyle konuştu: “Kitapta güncel literatürler ışığında ve bölüm yazarlarımızın değerli tecrübeleriyle zenginleştilmiştir.  Egzersiz Fizyolojisine giriş ve Egzersiz Fizyolojisini Dünya’da ve Türkiye’deki gelişimi ile başlayan konu akışı, sporcu beslenmesi ve sporcularda sıvı alımı, mineral ve vitamin kullanımı, egzersiz esnasında enerji kullanımı, egzersiz ve kas-iskelet sistemimiz, kas fibril tipleri, Maksimal Oksijen kullanımı ve anaerobik eşik değer kavramları, akut ve kronik egzersiz ve bu egzersizlere kardiyovasküler adaptasyon, egzersiz ve kardiyak sistem, egzersiz ve solunum sistemi, egzersizle tetiklenen bronkospazm, egzersiz ve hematolojik sistem, sporcu anemisi, egzersiz ve endokrin sistem, egzersiz ve bağışıklık sistemi ayrıntıları ile irdelenmiştir. Değişik çevre koşullarında egzersiz ve aklimatizasyon üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur. Yetenek seçiminde genetik faktörler ve performans testleri üzerinde durulmuş, kişiyi egzersize yönlendirirken nelere dikkat edilmesi konusunda egzersiz reçetelemesi ayrıntılı olarak verilmiştir.”

Prof. Dr. Mehmet Ünal , “Bu özverili çalışmamızın sadece profesyonel düzeyde spor yapan sporcularımıza değil aynı zamanda sağlıklı yaşam için spor yapan, sağlıklı yaşamak ve yaşam kalitelerini artırmak uğruna spor yapan tüm sporseverlere de faydalı olacağına inanıyorum” diye konuştu.  Ünal, kitabın ayrıca Tıp, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Beden Eğitimi ve Spor Bölüm, Kişisel Antrenman Koçları ve diğer Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerine de Egzersiz Fizyolojisi alanında ciddi bir kaynak kitap olacağına inandığını sözlerine ekledi.Yayınlanma Tarihi : 16.11.2018