EN
Anasayfa / Duyurular
Çevrim İçi Sınav Yönergesi

  • Çevrim içi sınavlara girebilmeniz için internet bağlantısı olan kişisel bir cihaz gerekmektedir. Bilgisayar/tablet/cep telefonu vb. internet bağlantısı olan bir cihazın temini öğrenciye aittir. Olası bir elektrik/internet kesintisi vb. problemden Üniversitemiz sorumlu değildir. Risklere karşı tedbirleri almak öğrencinin sorumluluğundadır.
  • Sınav sistemimize uzem.yeniyuzyil.edu.tr web adresi üzerinden giriş sağlayabilirsiniz. Öğrencilerimizin ilan edilen tarih aralığında, hangi gün hangi derslerin sınavına girebileceklerini gösteren detaylı sınav programı web sitemizde ilan edilmiştir. Sınav esnasında, sorumlu olduğunuz ders ya da derslere ait sınavlarınızı, sınav programında belirtilen gün ve saatte sisteme girerek gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
  • Sınav esnasında, Microsoft Teams üzerinden ilgili sınavın ders ekibinde kamera açmak zorunludur. Çevrim içi sınav kuralları gereği sınav süresince kameralarını açık tutmayan öğrencilerimizin sınavı geçersiz sayılarak iptal edilecektir. Kamera temini ve Microsoft Teams yazılımının önceden kurulmuş olması sorumluluğu öğrenciye aittir.
  • İlgili dersin gözetmeni sınav esnasında hazır bulunacak ve süreci takip edecektir.
  • Sınav ekranında bulunan sayaçtan kalan sınav sürenizi görebilirsiniz. Sınav oturumunu başlattıktan sonra süreniz başlar ve herhangi bir nedenden dolayı sınavdan ayrılsanız dahi süre azalmaya devam eder. Sınav süresi içerisinde ve sonunda "Tümünü Gönder ve Bitir" butonuna tıklamazsanız, sınav süresi tamamlandığında seçili cevaplarınız sisteme otomatik olarak gönderilir ve oturumunuz sonlandırılır. Sınav ekranında önceki sorulara ve boş bıraktığınız sorulara tekrar geri dönmeniz mümkün değildir. Bir soruyu cevapladıktan sonra “Sonraki” butonunu tıklayarak sonraki soruya geçiş yapabilirsiniz.
  • Sınav esnasında, her sayfada bir soru ve o soruya ait cevap şıkları sınav ekranında gösterilecektir. Bir soru görüldükten sonra, doğru olduğundan emin olduğunuz seçeneği işaretleyerek diğer soruya geçebilirsiniz. Eğer bir soruyu cevaplamadan boş bırakmak isterseniz, hiçbir işaretleme yapmadan “Sonraki” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Her bir öğrencinin sınav ekranında karşısına çıkacak olan soru dizilimi ve cevap şıkları farklı şekilde olacaktır.
  • Sınav oturumunda herhangi bir sorun oluşması durumunda (elektrik kesintisi/internet kesintisi, tarayıcının kapanması vb.), oturum süresi bitmeden aynı sınavın oturumuna yeniden girerek kalan sürenizi kullanabilirsiniz. Süre bitiminden sonra veya "Tümünü Gönder ve Bitir" butonuna tıkladığınızda sınavınız tamamlanır ve sınav ekranına tekrar giremezsiniz.
  • Sınav esnasında tarayıcıdan kaynaklı bir problem yaşanmaması için Google Chrome veya Mozilla Firefox tarayıcılarından birini kullanmanız önerilir. Tarayıcınızın güncel bir sürümüne sahip olduğunuzdan lütfen emin olunuz. Sınava başlamadan önce tarayıcınız üzerinden “Ctrl+Shift+Delete” tuş kombinasyonunu kullanarak tüm tarayıcı geçmişini temizleyebilir, ayrıca sınav esnasında tarayıcı kaynaklı bir problem yaşamanız durumunda Ctrl+F5 tuş kombinasyonunu kullanarak sayfanızı yenileyebilirsiniz.
  • Sınav esnasında tek başına olmak ve soruları herhangi bir bilgi kaynağı olmadan ya da kimseden destek almadan yanıtlandırmak öğrencinin sorumluluğudur.
  • Sınav sorularının herhangi bir şekilde kopyalanması ve paylaşılması suçtur ve cezai sorumluluğu bulunmaktadır. Etik ihlalde bulunduğu tespit edilen öğrencilerin sınavları geçersiz olacaktır.


Yayınlanma Tarihi : 18.5.2023