EN
Anasayfa / Duyurular
Online Final Sınavlarının İşleyişine İlişkin Önemli Duyuru

Sevgili Öğrencilerimizin Dikkatine;

 

Final ve bütünleme sınavlarında belirlediğimiz usul ve esaslara karşı; bazı öğrenciler ve kimliği belli olmayan kişiler tarafından sosyal medya da paylaşımlar yapıldığı, bazılarının Üniversiteyi karalama amacına hizmet ettiği görülmektedir.

 

Bunların bir kısmı Üniversitemiz öğrencisi, bir kısmı ise gerçek kimliğini gizleyenler ve sahte hesaplardan oluşmaktadır.

 

Rektörlüğe gelen bu tür öğrenci mesajları, Akademik Birimlere ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığına yönlendirilerek, tetkik edilmektedir.

 

Uyguladığımız mevcut sistem; bir çok Üniversiteye servis sağlayıcısı durumunda olan firma marifetiyle işlemektedir. 

 

Benimsediğimiz sistem bir çok Üniversitenin de uyguladığı sistemdir. 

 

Bu sistemin işleyişinde; biz ve bu sistemi kullanan diğer bir çok Üniversite; zaman zaman sınava girenlerin en fazla  % 3 ile % 5 oranıyla sınırlı olmak üzere aksamalarla karşılaşmaktadır.

 

Bu aksamaların büyük bölümü de; bireysel kullanıma dayalı (kullanılan cihaz türü, internet bağlantı kapasitesi vb.) olduğu tespit edilmektedir.

 

Genel olarak, sistemin çökmesi gibi kitlesel bir sorunla karşılaşılmamıştır.

 

Tüm bu gerçeklere rağmen, sınav sürecinde teknik sorun yaşayanların mağdur olmaması için telafi sınavı da yapılmaktadır.

 

Bu tür sorun yaşayanların gerçek durumu; gerek dersin hocası, gerek Üniversitemizin Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, gerekse servis sağlayıcısı firma tarafından tespit edilebilmektedir. Bu tespitlerin ışığında telafi sınavı yapılmaktadır.

 

Bunun dışındaki sistem üzerinden gerekçelendirilmeye çalışılan yakınmalar, sınav güvenliğini zedelemeye yöneliktir. Ayrıca Üniversiteyi karalamaya yönelik, Üniversite öğrencisinin sorumluluğuyla bağdaşmayan üslup ve yöntemlere başvuranların tasvip edilmesi de mümkün değildir.

 

Aşağıda Sınavların İşleyişine İlişkin Bilgi İşlem Daire Başkanlığının bilgi notu da, sizlerle paylaşılmaktadır.

 

Bilgilerinize rica ederim.

 

 

Prof. Dr. Yaşar HACISALİHOĞLU

Rektör

 

 

 

Sınavların İşleyişine İlişkin Bilgi Notu;

 

  • Öğretim Üyelerimiz ve Öğretim Görevlilerimiz, sınavları oluşturduktan sonra çeşitli nedenlerden dolayı teknik bir problem yaşayan öğrencilerimiz için ayrıca farklı sorularla hazırlanan yedek bir sınav oluşturmaktadırlar. Öğrencilerin mazeretleri ve talepleri, ilgili hocası ve tarafımızca incelenen rapor detaylarında kabul görüldükten sonra, öğrenciler o sınava aynı gün içerisinde eklenir veya bir başka güne programlanmak üzere sınava dahil edilir.

 

  • Sınav sırasında çeşitli nedenlerden dolayı sistemde yavaşlamalar meydana gelebilir. Bu nedenler öğrencilerimizin sınava katılmak için kullandıkları cihaz türüne ve internet altyapısına göre değişmektedir. Örneğin; eski bir mobil cihaz, sorunlu bir internet altyapısı, virüslü bilgisayarlar vb. Öğrencilerimiz bu durumda internet tarayıcılarını klavyelerinden F5 fonksiyon tuşuna basarak veya ilgili sayfa yenileme butonuna tıklayarak sınavlarına kaldıkları yerden devam edebilirler.

 

  • Sınav esnasında sorun yaşayan öğrencilerimizin çeşitli kurumsal olmayan sosyal medya hesapları üzerinden paylaşmak yerine sınavı oluşturan ilgili hocalarına e-posta atmaları gerekmektedir. Bu sayede yedekte bulunan telafi sınavına hocaları tarafından eklenirler.

 

 

Prof. Dr. Yaşar HACISALİHOĞLU

RektörYayınlanma Tarihi : 2.6.2020