EN
Anasayfa / Duyurular
Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Ümran Özbalcı Aria İmza Günü

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Ümran Özbalcı Aria’nın “17.YY Hollanda Resminde Portre’’ kitabı11 Kasım 2017 Cumartesi günü öğleden sonra imza gününde Hiperlink standında Tüyap Kitap Fuarında okuyucularıyla buluşacak.

Resim sanatı yüzlerce yıllık zengin anlatımlarıyla muhteşem sanatçı ve yapıtlarıyla karşımızda…Tarih öncesi dönemlerdeki duvar resimlerinden günümüz resim sanatına kadar gelen uzun bir gelişme içinde küçük bir ülkenin ama resim sanatı büyük bir dönem olan XII. yüzyıldaki ‘portre ’resim türünü inceleme nedenim Rembrandt’ın deyimiyle Yüz’ün unutulmasına içerliyor olmamdır belki de… İnsanı, insanlığı tanımak, tanımlamak için bundan daha güzel bir ifade aracı olabilir mi?

XVII. yüzyıl Hollanda resmi milli bir renk alaşımı sunar bize. Onlar yalın bilinen gerçeği, günlük yaşamı ve portreyi konu alan resimler sundular. Bunların anlaşılabilmesi için belli bir eğitimde gerekmiyordu. Hollanda resmi “Portre” dahil, hepsi dilin yerini tutan bir anlaşma aracı haline geldi. Onlar resimleriyle konuştular ve hepsi de zengin anlatımlı türde resimler sundular. Peyzaj, Natürmort, Interieur, Janr ve Portre.


Yayınlanma Tarihi : 3.11.2017