Anasayfa / Akademik / Yüksekokullar / SHMYO
Program Hakkında

Yaşlı bakım programının temel amacını programdan yararlanacak öğrencilerin, bakım hizmeti konusunda gerekli bilgi, beceri ve değerleri bütünleştirip, özümseyerek kamu alanı, özel alan ve sivil toplum örgütlerinde yaşlı bakım hizmetini uygulayıcı ve geliştirici niteliğe sahip yetkin birer sağlık teknikeri olmalarını sağlamaktır.

Misyon:

Bilgi ve becerisiyle yaşlıya profesyonel bakım veren, yaşlı bireylerin sağlık standartlarının gelişimine ve yaşam kalitesinin arttırılmasına katkı sağlayan, yaşlı bakım hizmetlerini uygulayıcı ve geliştirici niteliğe sahip, çözüm üretebilen, analitik düşünme yeteneğine, takım çalışmasına ve sorumluluk duygusuna sahip meslek elemanları yetiştirmektir.

Vizyon :

Becerinin uygulama sıklığına dayandığı noktası göz önüne alınarak oluşturulan Yaşlı Bakımı Programı, gereksinim duyulacak ve çalışma yaşamında talep edilecek özelliklerin öğrencilerimize kazandırılmasını hedeflemektedir.

Kontenjanlar:
“Yaşlı Bakımı Programı”nın eğitim dili Türkçe’dir. Örgün eğitim verilmektedir. İsteğe bağlı İngilizce hazırlık sınıfı vardır. Program kontenjanı 40 kişidir.

Kabul ve Kayıt Şartları:
ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme ile öğrenci alınmaktadır.

Çalışma Alanları:
Yaşlı Bakımı Programından mezun olanlar, yaşlı bakım hizmetlerinin yürütüldüğü Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, belediyeler, hastaneler, sivil toplum kuruluşları, huzurevleri, yaşlı bakımevleri, güçsüzler yurdu, yaşlı için gündüz merkezleri, sağlık birimlerindeki yaşlıya yönelik uygulamalar, evde bakım hizmetleri, yaşlının evini düzenleme vb. alanlarda uzman gözetiminde çalışabilirler.

DGS ile Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri:
* Beslenme ve Diyetetik
* Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
* Hemşirelik
* Hemşirelik Sağlık Hizmetleri
* Gerontoloji lisans programlarına geçiş yapabilirler.

Eğitim Programı ve Stajlar:
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Yaşlı Bakım Programı’nda yüzyüze eğitim verilmektedir. Öğrenim süresi 2 yıldır. Bu süre içinde öğrenciler Anatomi ve Fizyoloji, Temel Gerontoloji, Tıbbi Terminoloji, Yaşlı Bakımı İlke ve Uygulamaları, Farmakoloji, Fiziksel Ergonomi ve Rehabilitasyon, Geriyatrik Psikoloji vb. zorunlu dersleri alırlar. 2.yarıyıl sonunda 30 iş günü yaz stajını yaparlar. Üçüncü yarıyıldan itibaren protokol yaptığımız huzurevlerine uygulamaya giderler.

 

Dr. Öğr. Üyesi Deniz TAŞKIN

Program Başkanı