Anasayfa / Akademik / Yüksekokullar / SHMYO
Program Hakkında

Programın amacı; Sağlık kuruluşları, hastaneler ve laboratuvarlarda çalışabilecek, nitelikli, uygulamalarda karşılaşacakları sorun çözebilen, bilgiye ulaşma, ekip çalışması, analitik düşünme ve etik değerleri benimsemiş elemanlar yetiştirmektir.

Özellikle son on yılda önem kazanan sağlık hizmetlerinde kalite ve akreditasyon, artan hastane sayısı nitelikli sağlık ekibine ihtiyacı da artırmıştır. Öğrenciler, Tıbbi Laboratuvar Teknolojisi Programı ile ilgili bilgilerin yanı sıra sağlık yöneticiliğine özgü temel bilgileri de aldığından, zaman içinde başarıları ölçüsünde ve kendilerini geliştirmelerine bağlı olarak daha üst kademelere de yükselebileceklerdir.

Kontenjanlar:

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı’nın eğitim dili Türkçe’ dir. Örgün eğitim verilmektedir. İsteğe bağlı İngilizce hazırlık sınıfı vardır. Program kontenjanı 50 kişidir.

Kabul ve Kayıt Şartları:

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı’na; TYT puan türü sonuçlarına göre ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme ile öğrenci alınmaktadır. Yabancı uyruklu öğrenciler, programa üniversiteye yaptıkları direkt başvuruların değerlendirilmesi sonucunda kabul edilir.


Verilen Derece:

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı başarılı bir şekilde tamamlanıp, program yeterlilikleri sağlandığında Tıbbi Laboratuvar Teknikleri alanında (Bologna Süreci Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi’nde, TYYÇ’de 5. Seviye ) Ön Lisans derecesine sahip olunur. Mezun kişi “Tıbbi Laboratuvar Teknikeri” unvanını alarak, “Sağlık Teknikeri” statüsünde görev alır.

Çalışma Alanları:

Bu programı başarılı bir şekilde tamamlayarak, program yeterliliklerini sağlayan öğrenciler "Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Ön Lisans" derecesine sahip olurlar. Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Ön Lisans Programı’ndan mezun olan öğrenciler aşağıdaki kurumlarda çalışabilirler.

* Sağlık Bakanlığına bağlı kamu ve özel tedavi kurumlarının Biyokimya, Mikrobiyoloji, Histoloji, Hematoloji, Seroloji, Nörofizyoloji, Patoloji, Parazitoloji, Tüp Bebek Merkezleri ve Kan Merkezlerinde çalışabilmektedirler.

* Aile Sağlık Birimleri, Toplum Sağlık Merkezleri,

* Üniversite Hastaneleri,

* İlaç firmalarının ve gıda sektörünün mikrobiyoloji araştırma birimlerinde görev yapabilirler.

* Kamu Personel Seçme Sınavı´na (KPSS) göre Laboratuvar Teknikeri olarak atanabilmektedirler.

DGS ile Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri:

* Biyoloji

* Moleküler Biyoloji ve Genetik

* Biyomühendislik

* Genetik ve Biyomühendislik,

* Biyoteknoloji,

* Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji,

* Hemşirelik

* Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

 

Dr. Öğr. Üyesi Süheyla YAZICIOĞLU

Program Başkanı