Anasayfa / Akademik / Yüksekokullar / SHMYO
Program Hakkında

Programın amacı; Sağlık kuruluşları, hastaneler ve laboratuvarlarda çalışabilecek, nitelikli, uygulamalarda karşılaşacakları sorunları çözebilen, bilgiye ulaşma, ekip çalışması, analitik düşünme ve etik değerleri benimsemiş elemanlar yetiştirmektir.

Özellikle son on yılda önem kazanan sağlık hizmetlerinde kalite ve akreditasyon, artan hastane sayısı, nitelikli sağlık ekiplerine olan ihtiyacı da artırmıştır. Öğrenciler, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı ile ilgili eğitimin yanı sıra, sağlık bilimleri ve yöneticiliğine özgü temel bilgileri de aldıklarından, kariyer planlamaları dahilinde ve akademik yetenekleri temelinde kendilerini geliştirmelerine bağlı olarak daha üst kademelere de yükselebileceklerdir.

Kontenjanlar:

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı’nın eğitim dili Türkçe’ dir. Örgün eğitim verilmektedir. İsteğe bağlı İngilizce hazırlık sınıfı vardır. Kontenjanlar sektörün ihtiyacına göre her yıl YÖK tarafından belirlenmektedir.

Kabul ve Kayıt Şartları:

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı’na; TYT puan türü sonuçlarına göre ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme ile öğrenci alınmaktadır. Yabancı uyruklu öğrenciler, programa üniversiteye yaptıkları direkt başvuruların değerlendirilmesi sonucunda kabul edilir.

Verilen Derece:

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı başarılı bir şekilde tamamlanıp, program yeterlilikleri sağlandığında Tıbbi Laboratuvar Teknikleri alanında (Bologna Süreci Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi’nde, TYYÇ’de 5. Seviye ) Ön Lisans derecesine sahip olunur. Mezun kişi “Tıbbi Laboratuvar Teknikeri” unvanını alarak, “Sağlık Teknikeri” statüsünde görev alır.

Çalışma Alanları:

Bu programı başarılı bir şekilde tamamlayarak, program yeterliliklerini sağlayan öğrenciler "Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Ön Lisans" derecesine sahip olurlar. Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Ön Lisans Programı’ndan mezun olan öğrenciler aşağıdaki kurumlarda çalışabilirler.

* Sağlık Bakanlığına bağlı kamu ve özel tedavi kurumlarının Biyokimya, Mikrobiyoloji, Histoloji, Hematoloji, Seroloji, Nörofizyoloji, Patoloji, Parazitoloji, Tüp Bebek Merkezleri ve Kan Merkezlerinde çalışabilmektedirler.

* Aile Sağlık Birimleri, Toplum Sağlık Merkezleri,

* Üniversite Hastaneleri,

* İlaç firmalarının, kozmetik ve gıda sektörünün mikrobiyoloji araştırma birimlerinde görev yapabilirler.

* Kamu Personel Seçme Sınavı´na (KPSS) göre Laboratuvar Teknikeri olarak atanabilmektedirler.

DGS ile Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri:

*Acil Yardım ve Afet Yönetimi

* Biyoloji

* Biyomühendislik

* Biyoteknoloji,

* Genetik ve Biyomühendislik,

* Hemşirelik

* Moleküler Biyoloji ve Genetik

* Sağlık Yönetimi

 

Dr. Öğr. Üyesi Süheyla AYKAÇ YAZICIOĞLU

Program Başkanı