Anasayfa / Akademik / Yüksekokullar / SHMYO
Program Hakkında

Eczane Hizmetleri Programın Amacı; Toplum sağlığı için son derece önemli olan eczacılık sektörüne mesleki donanımını teorik ve uygulamalı eğitimle pekiştirecek, hastaya ilaç ve tıbbi ürünlerin sunumunda, yetkili ve sorumlu olan eczacılara yardımcı olmak üzere yüksek okul eğitimi almış nitelikli teknik eleman yetiştirmektir.

Eczane teknikeri; İlaç ve tıbbi ürünlerin hazırlanması, saklanması ve sunulmasında, eczacı gözetiminde görev alır ve eczacılık faaliyetlerine yardım eder.

Eczane Hizmetleri Programı, teorik bilgilerle birlikte uygulamalara da ağırlık vermektedir. Uygun olan dersler, proje tabanlı öğretimle yürütülmekte ve öğrencinin mesleki araştırma, inceleme, değerlendirme ve karar verme becerisini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Analitik düşünme, etkili iletişim ve etik değerleri benimsemesi sağlanmaktadır.

Kontenjanlar:

Eczane Hizmetleri Programı’nın eğitim dili Türkçedir. Örgün eğitim verilmektedir. İsteğe bağlı İngilizce hazırlık sınıfı vardır. Kontenjanlar sektörün ihtiyacına göre her yıl YÖK tarafından belirlenmektedir.

Kabul ve Kayıt Şartları:

Eczane Hizmetleri Programı’na; ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme ile öğrenci alınmaktadır.


Verilen Derece:

Program başarılı bir şekilde tamamlanıp, program yeterlilikleri sağlandığında alanında ( 5. Seviye ) Ön Lisans derecesine sahip olunur. Mezun kişi Eczane Teknikeri ünvanını alarak, Sağlık Teknikeri statüsünde görev alır.

Çalışma Alanları:

Eczane Hizmetleri Programı mezunları; yetkili ve sorumlu eczacıların gözetiminde serbest eczaneler ile devlet ve özel sektöre ait hastanelerin eczanelerinde ve ilaçların üretim yerlerinden eczanelere ulaşmasını sağlayan ilaç depolarında çalışabilirler. Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) göre Sağlık Teknikeri olarak atanabilmektedirler.

DGS ile Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri:

* Acil Yardım ve Afet Yönetimi

* Biyokimya

* Kimya

* Kimya Mühendisliği

* Sağlık Yönetimi

* Sosyal Hizmet

 

Öğr. Gör. Duygu Gürcan Coşkuner

Program Başkanı