Anasayfa / Akademik / Yüksekokullar / MYO
Aktivite ve Duyurular
İstanbul Ticaret Odası, Sigortacılık Bölüm ve Program Başkanları ile Toplantı Düzenledi

Üniversitelerin sigortacılık bölüm ve programlarındaki öğrencilerin işe yerleştirilmesiyle ilgili yaşanan sorunları ortadan kaldırmaya yönelik İstanbul Ticaret Odası tarafından bir toplantı organize edildi. Toplantıda konuşma yapan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Bankacılık ve Sigortacılık Programı Başkanı Öğretim Görevlisi Ardahan YAMANDAĞ, İstanbul da 14 bin 500 civarında bulunan sigorta acentesiyle sağlanacak koordinasyonla mezunların işe yerleştirilmesindeki zorluğun ortadan kalkacağını, söyledi.

İstanbul Ticaret Odası Sigortacılık Meslek Komitesi, sigortacılık bölüm ve programlarındaki öğrencilerin staj ve işe yerleştirilmesiyle ilgili yaşanan sorunlara çözüm getirilmesini amaçlayan bir toplantı düzenledi. Toplantıya İTO Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin Duru ile İstanbul’da bulunan üniversitelerin meslek yüksekokullarının sigortacılık bölüm ve program başkanları ile sigortacılık sektörünün temsilcileri katıldı. 14 Haziran’da İTO Eminönü yerleşkesinde gerçekleştirilen toplantıda gündem yoğundu. Sigortacılık bölüm ve programlarındaki öğrencilerin staj ve işe yerleştirilmesi, verilen dersler, sektörün üniversiteler ile yapacakları işbirliği ile sektörde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu.  

Sigortacılık sektöründe yaşanan sorunların ve üniversitelerin sigortacılık bölümünde öğretim gören öğrencilerin sektöre entegre edilmesinin görüşüldüğü toplantıda İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Bankacılık ve Sigortacılık Programı Başkanı Öğretim Görevlisi Ardahan Yamandağ’da söz aldı. İstanbul’da 14 bin 500 civarında sigorta acentesinin faaliyet gösterdiğini söyleyen Yamandağ, “Bölüm öğrencilerimizin aldığı bu eğitim koordinasyon eksikliği yüzünden, staj ve mezunların işe yerleştirilmesinde bazı zorluklar yaşanmaktadır. Ancak bu toplantıyla gerekli iş birliği sağlanarak gerek sektörde faaliyet gösterenlerin gerekse üniversitelerin istenen sonuçları kolaylıkla elde ederek istihdama katkı sağlanabilir. Yetişmiş elemanların da sigorta sektörüne kolay uyum sağlayabileceklerdir.” dedi.

Yayınlanma Tarihi : 20.6.2022
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve Sigorta Akademi Arasında Sigortacılık Tamamlama Eğitimi Düzenlendi

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ile Sigorta Akademi - Ali Civan kurumu arasındaki işbirliğiyle 14-18 Şubat tarihleri arasında “Sigortacılık Tamamlama ve Deneyim Kazandırma Eğitimi” düzenlendi. Söz konusu eğitime çeşitli üniversite ve kurumlardan katılımın yanı sıra İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Programından da 14 öğrenci ücretsiz olarak katıldı.

1 hafta boyunca kendi alanında uzman eğitmenler tarafından Sigortacılık konusunda özellikle sahada gerçekleşen olaylar, acente yönetimi ve sigortacılık konusundaki Dünyada ve ülkemizdeki son gelişmeler konusunda uygulamaya yönelik çeşitli eğitimler verildi.

Eğitimin sonunda “Sertifika Töreni” düzenlendi ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık öğrencilerimizin yanı sıra kursa katılıp başarılı olanlara Katılım Sertifikası takdim edildi.

Sertifika törenine katılan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi MYO Bankacılık ve Sigortacılık Program Başkanı Öğr. Gör. Ardahan YAMANDAĞ, kursiyerlere yönelik yaptığı konuşmasında son yıllarda Sigortacılık sektörünün hızlı bir gelişme gösterdiğini, üniversitelerin Bankacılık ve Sigortacılık
Programından mezun olan öğrencilerin iş bulma konusunda oldukça şanslı olduğunu söyledi. Yamandağ;  “Üniversitelerde verdiğimiz eğitime ek olarak alınan bu tamamlama eğitiminin özellikle uygulamalarda ve sahada görülen ve yaşanan sigortacılık sektörüyle ilgili yeniliklerin öğrencilere olağanüstü fayda ve deneyim kazandırarak, katkı sağlayacaktır” şeklide konuştu.

Sigorta Akademi kurucusu Ali CİVAN ise; İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin bu eğitime destek vermesi ve dünyadaki ve ülkemizdeki sigortacılık sektöründeki gelişmeleri titizlikle takip etmesinden dolayı teşekkür ederek, katılan öğrencilerin bilgi birikimi ve istihdam açısından çok faydalı bir eğitim aldıklarını söyledi.

Yayınlanma Tarihi : 18.2.2022
Sigorta Akademi Kurucusu, Sigorta Yönetim Danışmanı ve Akademisyen Ali Civan ile “Dünyada ve Türkiye’de Sigortacılık Uygulamaları” Üzerine Konuştuk

Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Programı tarafından düzenlenen “Dünyada ve Türkiye’de Sigortacılık Uygulamaları” başlıklı söyleşiye Sigorta Akademi Kurucusu, Sigorta Yönetim Danışmanı ve akademisyen Ali Civan katıldı.

18 Ocak 2022 Tarihinde Microsoft Teams uygulaması üzerinden çevrim içi olarak düzenlenen ve Bankacılık ve Sigortacılık Program Başkanı Öğr. Gör. Ardahan Yamandağ’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen söyleşiye; Radyo-TV Programcılığı Program Başkanı Öğr. Gör. Semra Tüplek, Turizm ve Otel işletmeciliği Program Başkanı Öğr. Gör. Hüseyin Altınel, Bankacılık ve Sigortacılık Programı Öğr. Gör. Merve Vuslat Aksu, Radyo-TV Programcılığı Programı Öğr. Gör. Ergüç Kaya Ölmez ve öğrenciler katıldı.

Bankacılık ve Sigortacılık Program Başkanı Ardahan Yamandağ, söyleşiye konuşmacı olarak davet edilen Sigorta Akademi Kurucusu, Sigorta Yönetim Danışmanı, Medya Yöneticisi, Yazar ve çeşitli kurum ve üniversitelerde konferans ve dersler veren, halen Bezmialem Üniversitesi’nde ders vermeye devam eden Ali Civan’ın özgeçmişini hatırlattıktan sonra sigortacılık tarihi ve uygulamalarına ilişkin kısa bir giriş yaparak sözü konuşmacı Ali Civan’a bıraktı.

Ali Civan, konuşmasına Dünyadaki sigorta uygulamalarından örnekler vererek başladı. Türkiye’deki uygulamaların büyük bir kısmının Amerika Birleşik Devletleri (ABD)  sigortacılık uygulamalarına benzediğini ifade eden Civan; dünyadaki sigorta sistemini tanıttıktan sonra sözü ülkemiz uygulamalarına getirdi. Civan; ülkemizin sigortacılık uygulamalarında henüz ABD ve Avrupa seviyesine gelemese de çok büyük bir bakir alana sahip olduğunu ve bu potansiyeli değerlendirmek için son zamanlarda bir çok yabancı sigorta şirketlerinin ülkemizde faaliyet gösterdiğini söyledi.

Dünyada internet üzerinden sigorta tanıtımları ve uygulamalarının hızla geliştiğini söyleyen Ali Civan özellikle Metaverse uygulamalarının sigortacılık uygulamaları üzerinde hızla geliştiğini ve yakın bir gelecekte her riskin sanal ortamda sigortalanabileceğini söyledi. Sigortacılık eğitiminin öneminden de bahseden Ali Civan özellikle eğitim, pazarlama ve rakiplerin uygulamaları gibi 3 temel unsurun olduğunu ve öğrencilerin bu konularda kendilerini iyi yetiştirmesi gerektiğinin önemine vurgu yaptı.

Son olarak, ülkemizde sigorta sektörünün hızla geliştiğini, büyük bir potansiyele sahip olduğumuzu belirten Ali Civan, yakın gelecekte sigorta sektörünün en önemli ekonomik faydalar arasında yer alacağını ve bu sektöre yönelik yatırımların hızla artacağını, bu eğitimi alan öğrencilerin gerekli kişisel gelişmeleri sağladıkları taktirde yönetim kademelerinde rahatça yer alabileceklerini ifade etti. Söyleşi Ali Civan’ın, öğrencilerden gelen soruları cevaplamasıyla tamamlandı.

Yayınlanma Tarihi : 20.1.2022
Deniz Yatırım Teftiş Kurulu Başkanı Orhan Kazıcı ve UNİCO Sigorta Genel Müdürü Sertem Demir’i Ağırladık

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi  Kariyer Merkezi tarafından 5-7 Mayıs 2021 Tarihleri arasında düzenlenen 1. Kariyer Fuarına, Bankacılık ve Sigortacılık Programı, Deniz Yatırım A.Ş. Teftiş Kurulu Başkanı Orhan Kazıcı ve UNİCO Sigorta Genel Müdürü Sertem Demir’i konuk etti.

 

6 Mayıs 2021 Perşembe Günü Microsoft Teams uygulaması üzerinden gerçekleştirilen söyleşiye  Bankacılık ve Sigortacılık Program Başkanı Öğr. Gör. Merve Vuslat Kumcu, Öğr. Gör. Eser Kurum, Öğr. Gör. Ardahan Yamandağ, Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erol Ülgen, Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Ahmet Yalçınkaya, Radyo-TV Programcılığı Programı Öğr. Gör. Semra Tüplek ve Öğr. Gör. Ergüç Kaya Ölmez ile farklı program ve bölümlerden çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.

 

Deniz Yatırım A.Ş. Teftiş Kurulu Başkanı Orhan Kazıcı “Sektör Bilgilendirme” başlıklı bir sunum gerçekleştirirken,  UNİCO Sigorta Genel Müdürü Sertem Demir ise “UNİCO Sigorta Kariyer Planlama” başlıklı bir sunumla öğrencileri sektör ve kariyer hedefleri hakkında bilgilendirdi. Konular kariyer yolculuklarını ve sektör tecrübelerini aktardıktan sonra öğrencilerin sorularını cevapladılar.

 

Sektör ile öğrencileri buluşturmayı hedefleyen 1. Kariyer Fuarında öğrenciler sektör deneyimi yüksek isimlerle bir araya geldiler.

Yayınlanma Tarihi : 21.9.2021
1 2