Anasayfa / Akademik / Yüksekokullar / SHMYO
Program Hakkında
Anestezi Programı’nın amacı; Sağlık kurum ve kuruluşlarının, Anesteziyoloji ve Reanimasyon ünitelerinde, hastaların ameliyat öncesi hazırlanmasında, ameliyat sırasında hasta kontrolü ve denetimini üstlenerek anestezi ve reanimasyon uygulanmasında, ameliyat sonrasında hasta bakımı ve tedavisinde çalışabilecek yetkinliğe sahip, sektörel ihtiyaçları karşılayabilecek nitelikte, etik kuralları benimsemiş, tıptaki yenilikleri takip ederek uygulamalarına yansıtabilecek Anestezi Teknikerleri yetiştirmektir.

Anestezi Programı, teorik bilgilerle birlikte uygulamalara da ağırlık vermektedir. Uygun olan dersler, proje tabanlı öğretimle yürütülmekte ve öğrencinin mesleki araştırma, inceleme, değerlendirme ve karar verme becerisini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Analitik düşünme, ekip çalışmasının önemi ve etik değerleri benimsemesi sağlanmaktadır.

Kontenjanlar:

Anestezi Programı’nın eğitim dili Türkçedir. Örgün eğitim verilmektedir. İsteğe bağlı İngilizce hazırlık sınıfı vardır. 1.Öğretimin Program kontenjanı 70 kişidir.

Kabul ve Kayıt Şartları:

Anestezi Programı’na; öncelikli olarak Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından TYT sonuçlarına göre merkezi yerleştirme ile öğrenci alınmaktadır. Yabancı uyruklu öğrenciler, programa üniversiteye yaptıkları direkt başvuruların değerlendirilmesi sonucunda kabul edilir.

Verilen Derece:

Program başarılı bir şekilde tamamlanıp, program yeterlilikleri sağlandığında alanında ( 5. Seviye ) Ön Lisans derecesine sahip olunur. Mezun kişi Anestezi Teknikeri ünvanını alarak, Sağlık Teknikeri statüsünde görev alır.

Çalışma Alanları:

Anestezi Programı’nı başarılı bir şekilde tamamlayarak, program yeterliliklerini sağlayan mezunlar; Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu ve özel yataklı tedavi kurumlarının ameliyathane, reanimasyon ve acil servis ortamında hekimin yönergeleri doğrultusunda “Anestezi Teknikeri” olarak çalışırlar. Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) göre Sağlık Teknikeri olarak atanabilmektedirler.

DGS ile Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri:

* Acil Yardım ve Afet Yönetimi

* Hemşirelik

* Sağlık Yönetimi

* Sosyal Hizmet
 

Öğr. Gör. Özge Kaya

Program Başkanı