EN
Anasayfa / Duyurular
İstanbul Yeni Yüzyıl’ın `Yeni Yıldız`ı Pelin…


İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi katılanları hem duygulandıran, hem de gururlandıran anlamlı bir törene daha sahne oldu. Üniversite senatosunun kararı ile Down Sendromlu genç kız Pelin Atakan’a “Fahri Doktora Diploması” verilmesi nedeniyle düzenlenen törende, akademisyenler, öğrenciler ve diğer davetliler bir başarı öyküsüne tanıklık etti. Küçük yaşlarda başladığı yazarlık serüvenini “Pelince Yalnız Değilim Artık” adlı kitabıyla taçlandıran genç kız cübbe giydi, iletişim alanında fahri doktora diploması aldı.

Çok sevdiği “Gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar” şarkısının etkisiyle kendisine bir yıldız tutan ve yaşadıklarını o yıldıza anlatıp, daha sonra yazıya döken Pelin Atakan yazarlık sürecinin semeresini aldı. Atakan ve annesi davetliler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’ndaki tören saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından üniversitenin tanıtım filmi ile Pelin Atakan’ın özgeçmişinin anlatıldığı kısa film gösterimi gerçekleştirildi. Daha sonra İletişim Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Kamile Akgül, Pelin Atakan’a fahri doktora verilmesinin gerekçesini anlattı. Kitabın yayınını gerçekleştiren Babıâli Kültür Yayıncılık Yayın Yönetmeni İbrahim Cebeci Down Sendromlu bir genç kız tarafından kaleme alınan eser hakkında bilgi verdi. İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Önal İnaltekin ile Rektör Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz de tören nedeniyle birer konuşma yaptılar. Pelin Atakan’ın başarı öyküsünü özetleyen İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Ekrem Çalkılıç , “Bugün öğrencilerimiz hayata dair en önemli dersi alacak” dedi.

İletişim Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Kamile Akgül, Pelin Atakan’a fahri doktora verilmesinin gerekçesini anlatırken, “Pelin’in yaşamın zorluklarına karşı göstermiş olduğu Pelin’ce tavrı bizi gerçekten çok etkiledi. Çünkü Pelin (Ben tek başıma ülkem için ne yapabilirim ki?) demeyip, duygularını kalemiyle buluşturdu. Daha 7. Sınıf öğrencisiydi… Bu buluşma onun toplumla kurduğu iletişimi gerçekten ciddi oranda güçlendirdi. İşte buydu, bizim bu ödülü düşünmemizdeki temel gerekçe.” diye konuştu.

Pelin’in artık yalnız olmadığını dile getiren Doç. Dr. Kamile Akgül, “O artık koca bir ailenin mensubu” dedi.

Babıâli Kültür Yayıncılık Yayın Yönetmeni İbrahim Cebeci ise konuşmasında Pelin Atakan’ın kitabından bir bölüm okudu. Pelin’in yazar olmayı arzuladığı satırların yer aldığı “Dünya âlemde bir nokta kadar büyüklüğe sahip değil. Biz insanoğlu olarak bu dünyada bir nokta kadar büyüklüğe sahip değiliz. Fakat bu âlemler Pelin’in içine sığdı, Pelin de o içindekileri bu kitaba sığdırdı. Kendisini ve ailesini ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi’ni tebrik ediyorum, kucak dolusu sevgiler iletiyorum. Biz yayınevi olarak sosyal sorumluluk çerçevesinde kitabın dağıtım ve tanıtımını hakkıyla gerçekleştireceğiz” dedi.

İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Önal İnaltekin törene katılamayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın selamlarını iletti. İl Müdürü İnaltekin ülkemizde engellilere, yaşlılara ve diğer sosyal kesimlere yönelik hem yasal düzenlemelerin hem de hizmetleri daha yaygın hale getirildiğini kaydetti ve toplumun tüm kesimlerinin bu konuya duyarlı davranması gerektiğini ifade etti.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz fahri diploma takdimi ve cübbe giydirilmesinden önce kısa bir konuşma yaptı. Prof. Gündüz, “Pelin artık yalnız değil. O İstanbul Yeni Yüzyıl ailesinin bir ferdi. Aramıza hoş geldin diyoruz” ifadelerini kullandı. Üniversitelerin yalnızca öğretim değil, aynı zamanda birer eğitim kurumu olduklarını hatırlatan Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz şunları söyledi: “Bu çerçevede sanayi kuruluşları, sosyal kuruluşlar ve STK’larla işbirliği yaparız. Bu çalışmalar esnasında toplum içinde gizli kalmış bazı yıldızları bulup ortaya çıkarmak da, üniversitelerin görevlerindendir. İşte Pelin de bu yıldızlardan bir tanesi. Bugün onun hatta bizim de onur günümüz.”

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Ekrem Çalkılıç konuşmasında başarının önemine dikkat çekti. Başarmanın çok keyifli bir duygu olduğunu, bazı zorluklarla mücadele ederek başarıya ulaşmanın daha da keyifli olduğunu dile getiren Çalkılıç şunları söyledi: “İşte bugün burada bir başarının öyküsünü dinleyeceğiz. Genç bir kız zorluklarla başlıyor, devlet memuru oluyor, kitap yazıyor ve gerçekten önemli noktalara geliyor. Ben buradan özellikle öğrencilerimize seslenmek istiyorum. Sizleri sabah erken saatlerinden, akşama kadar burada ağırlıyoruz, ders veriyoruz, eğitim veriyoruz. Mezun olduktan sonra faydalı olsun diye. Ama asıl dersi bugün alacaksınız sevgili Pelin’den, çok önemli bir hayat dersi. Mesela İletişim Fakülteleri… 50’nin üzerinde fakülteden çok sayıda öğrenci mezun oluyor. Öğrencilerimizden şunu duyuyorum, (Bu kadar dar bir sektörde nasıl bir imkân bulacağız) diye… İşte buna en önemli cevap sevgili Pelin. Hayal kurdu, heyecan duydu ve bugün aramızda kitabı olan bir yazar ve akademik bir kimliğe bürünen bir genç kız olarak karşımızda duruyor. Demek ki, muhtaç olduğunuz kudret mutlaka ve mutlaka içinizde. Yeter ki hayalini kurun, heyecanını duyun.”

Mevlânâ’nin bir sözünü de paylaşan Çalkılıç şöyle devam etti: “Mevlânâ diyor ki, ay doğmuyorsa yüzüne, güneş doğmuyorsa pencerene, kabahati ne güneşte ne ayda ara, şüphesiz ki gözlerindeki perdeyi arala. Pelin bunu başardı. Gözlerindeki perdeyi araladı ve çok iyi bir noktaya geldi. Ama bu hikâye sadece Pelin’in hikâyesi değil. Pelin başardı, alkışlanacak bir başarısı var. Ama bir de annesi var. Bence Pelin’in başarısı alkışlanacaksa, annesinin başarısı ayakta alkışlanacak.”

Bu sözlerin ardından salonda bulunanlar ayağa kalkarak genç kızı ve annesi Nedviye Akay’ı dakikalarca alkışladı.

Üniversitelerin siyaset yapılacak yerler olmadığını ancak bu ülkenin siyasete de ihtiyacı olduğunu dile getiren İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Ekrem Çalkılıç, “Bunun en güzel göstergesi de yine Pelin. Bundan çok kısa bir süre önce Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanlığı döneminde bir kanun çıkardı. Bu kanun Pelin’e ışık oldu, fırsat oldu. Devlet adamlığı Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı gibi mağdur olana el uzatmaktır. Bu yüzden de Sayın Cumhurbaşkanımıza da şükranlarımızı arz ediyorum, Pelin ve Pelin gibilere bu fırsatı verdiği için. Bence devlet adamı devrimci olur. Devrimin mânâsı da bu tür icraatlarla olur” diye konuştu.

Çalkılıç öğrenci ve öğretim üyelerine Pelin’in kitabını mutlaka okumaları tavsiyesinde de bulundu.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz tarafından Pelin Atakan’a “Fahri Doktora Diploması” takdim edilip, cübbe giydirildi. Daha sonra Doç. Dr. Oğuz Özyaral, Pelin Atakan’a yemin ettirdi. Tören Pelin Atakan’ın Öğretim Görevlisi Kutup Ata Tuncer’in piyanosu eşliğinde “Gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar” şarkısını seslendirmesiyle son buldu. Yazar Pelin Atakan, salonun çıkışında “Pelince Yalnız Değilim Artık” kitabını imzaladı.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından "Fahri Doktora" verilen yazar Pelin Atakan a Tekirdağ Valiliği nden Ziyaret...

Pelin Atakan`ın Basında Çıkan Haberleri