EN
Anasayfa / Duyurular
Adli Hemşirelik Çalıştayı Sona Erdi...


Olay Yeri İncelemesi ve Delil Toplaması Nasıl Yapılır?

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nün birlikte düzenledikleri “Adli Hemşirelik: Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu çalıştay Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda yapıldı.

TÜBİTAK tarafından desteklenen çalıştayın açılış konuşmasını Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersi Abacı Kalfoğlu yaptı. Prof. Kalfoğlu, “Bugün çok önemli bir alanı, Adli Hemşirelik konusunu aramızda bulunan tıp profesörleri ve hemşireler ile bilimsel açıdan inceleyeceğiz. Bu çalıştayı Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ile beraber gerçekleştirdik. Desteklerini bizden esirgemeyen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak’a çok teşekkür ederim.” dedi.

Adli Hemşireliğin çok önemli bir konu olduğunu söyleyen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak, “Bugün burada çok önemli bir konuyu işliyoruz. Bu konuyu gündeme getirdiği için Sayın Prof. Dr. Ersi Abacı Kalfoğlu’na ve aramızda bulunan çok önemli isimlere, Colorado Üniversitesi Öğretim Üyesi Virginia A. Lynch’e, Prof. Dr. Şevki Sözen’e, Yrd. Doç. Dr. Özlem Kevser Korel’e destekleri için çok teşekkür ederim.” diye konuştu.

Dünyada ‘Adli Hemşireliği’ 20 sene önce ilk başlatan Colorado Üniversitesi Öğretim Üyesi Virginia A. Lynch, ise çalıştaya katılmaktan çok mutlu olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Burada olmaktan çok mutluyum. Porf. Dr. Ersi Abacı Kalfoğlu tam 4 yıldır bu çalıştay için davette bulunuyordu. Üniversiteye öncelikle “Adli Hemşirelik” konusuna önem verdiği için ve beni buraya davet ettiği için teşekkürlerimi sunuyorum.”

Çalıştaya, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İmer Okar, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Ersi Abacı Kalfoğlu, Colorado Üniversitesi Öğretim Üyesi Virginia A. Lynch, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevki Sözen, Girne Amerikan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mira Rana Gökdoğan, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Kevser Korel ile çok sayıda akademisyen, hemşire ve öğrenci katıldı.

Çalıştayın ikinci gününde konuşmacı olarak katılan Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Sevil Atasoy, her sağlık kuruluşlarında mutlaka adli hemşirelerin görev yapması gerektiğini söyledi. Seri cinayetler işleyen hemşireler konusuna da değinen Atasoy, sağlık kuruluşlarında görev yapan yöneticilerin dikkatli olmalarını ve bu tür rahatsızlığı bulunan hemşirelerin tespit edilerek gerekli işlemlerin biran evvel yapılmasının önemine dikkat çekti.

Temsili Olay Yeri Oluşturuldu, Deliller Toplandı…

Konferans Salonu sahnesinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Uz. Yrd. Ali Osman Elmas tarafından hazırlanan temsili olay yerine yerleştirilen delililerin nasıl toplanması gerektiği anlattı. Elmas, suç mahalline gelen Olay Yeri İnceleme ekibin ilk önce mevcut halinin fotoğraf ve kamera ile görüntülerinin alınması gerektiğini, daha sonra önlük, eldiven, galoş ve bonelerini takan görevlilerin bulguları toplayarak labratuvarlara gönderdiklerini ve delil olup olamayacağına karar verildiğini anlattı. Elmas, olay yeri mizanseni üzerinde delil toplama, fiziksel delil, biyolojik delik, eser delil, delil transferi, delil teslim zincirinin fiilen toplanması ve toplama tekniklerini anlattı. Bulguların tek tek nasıl toplandığını göstererek anlatan Elmas’ın Temsili Olay Yeri İnceleme sunumu çalıştaya katılanlar tarafından büyük bir ilgi ile takip edildi.