EN
Anasayfa / Haberler
Grafik Tasarım Öğrencileri Çizimlerini Perdeye Yansıttılar...


İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü öğrencileri “Giz Yaratan Perdeler”e farklı bakış açısıyla yaklaştılar.

Küratörlüğünü Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ümran Özbalcı Aria’nın yaptığı ve üniversitenin fuaye alanında düzenlenen sergiye Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erhan Tuna ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Öğrencilerin ilgiyle takip ettiği sergi bir ay boyunca fuaye alanında ziyarete açık olacaktır.

PERDEYE YANSIYANLAR;

Perde görüşü, ışığı engellemek ya da bir şeyi gizlemek için bir açıklığın önüne gerilen örtü; katarakt, aksu, akbasma. Üzerine bir cismin görüntüsü yansıtılan saydam olmayan yüzey; bir sahne yapıtının büyük bölümlerinin her biri, bir müzik parçasını oluşturan seslerden her birinin kalınlık ya da incelik derecesi midir? Doğruyu görmeye engel olan şey perde midir? Perde neleri gizler yaşamımızdan ve neleri görünmez kılar? Ya da neleri gösterir yaşamımızda ve perdelerde neleri gizleriz biz. Bazı evlerin perdeleri hep açıktır. İçerideki, dışarıdakini; dışarıdaki de içeridekini izler artık ev dış mekândır. Dış ise iç mekândır giz kalmamıştır. Görünmez olan yoktur; görünen vardır. Perde, hem sunumun çerçevesi, hem de sunumu gizleyendir. Bu anlamda kendi içerisinde bir ikilik taşır. Hem bir oyun alanı, hem de oyuna verilen bir addır.