Anasayfa / Akademik / Fakülteler / Fen Edebiyat Fakültesi
Aktivite ve Duyurular
İYYÜ Moleküler Biyoloji Ve Genetik Bölümü Öğrencilerinin Başarısı
2017 YILI 2. DÖNEM (EKİM) TÜBİTAK 2209-A “ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI” KAPSAMINDA DESTEKLENEN PROJELERİMİZ


Üniversitemizin Tıp Fakültesi ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyelerinin danışmanlığındaki Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencilerinin TUBİTAK 2209-A kapsamında 7 projesi desteklenmiştir. Öğrencilerimizi ve Danışmanlarını kutlar, başarılarının devamını dileriz.


Danışman

Proje Ekibi

Proje Başlığı

Prof. Dr. Ayşegül TOPAL SARIKAYA/

Araş. Gör. Gülşen UZ

Tuğba PESEN

Potasyum-Kalsiyum Alınımındaki Düzensizliklerin Glukoz Taşıyıcılarının Anlatımı Üzerindeki Etkileri

Doç. Dr. Cenk KIĞ

Verda KÜTÜK

Gizem ÖZTÜRK

Büşra UZUN

Beyzanur HELVACI

Türkiye Kökenli Hastalık Etmeni Küf Salgılarının Memeli Hücreleri Üzerindeki Fizyolojik Etkileri

Doç. Dr. Cenk KIĞ

Olga KÖŞKER

Şeyda KARADURAN

Gizemnur KIŞLA

Şeyda DEMİR

Alfa-Thujone Molekülünün Meme Kanseri Hücreleri Üzerindeki Fizyolojik Etkilerinin Araştırılması

Dr. Öğr. Üyesi Emre YÖRÜK

Ecem Ayşegül SARIALİOĞLU

Ervanur TÜRKMEN

Halkasal plazmid DNA vektör sistemlerinden küt uçlu lineer vektör sistemlerinin geliştirilmesi

Dr. Öğr. Üyesi Emre YÖRÜK

Seda Nur SEVENCAN

Ceren YILMAZ

Bitkisel bileşiklerin şeker pancarında hastalık oluşturan Cercospora beticola üzerindeki

etkilerinin fenotipik ve genetik seviyede incelenmesi

Dr. Öğr. Üyesi Hızlan Hıncal AĞUŞ

Ezgi DERİNÖZ

Gizem KÖK

Alpha-Thujone Maddesinin Maya Modelinde Antioksidan Metabolizmasına ve Apoptoz Mekanizmasına Etkisinin Moleküler Biyolojik Yöntemlerle Araştırılması

Dr. Öğr. Üyesi Hızlan Hıncal AĞUŞ

Sedanur YILMAZ

Cansın Ogeday ŞENGÖZ

Bitkisel Esansiyel Yağlardan Camphor Maddesinin Maya Modelinde Hücre Ölüm Mekanizmalarına Etkisinin Moleküler Biyolojik Yöntemlerle Araştırılması

3. Biyoteknoloji Sempozyumu’nda Kanserden Korunmanın Yolları Anlatıldı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Biyoteknoloji Kulübü tarafından düzenlenen ve bu yıl 3’üncüsü yapılan Biyoteknoloji Sempozyumu’nda uzmanlar kansere neden olan etkenlerle korunmanın yollarını anlattılar.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, kanser konusunda önemli bir etkinliğe imza attı. Üniversitenin Biyoteknoloji Kulübü tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen sempozyumda İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin yanı sıra çeşitli üniversitelerden gelen uzmanlar; kanserden korunmanın bilimsel yolları, terapisine ilişkin güncel yaklaşımlar ve kanser tedavisinde son gelişmeleri anlattılar. Üniversitenin konferans salonunda düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, kanserle ilgili günümüzde çok önemli gelişmelerin yaşandığına dikkat çekerek, Özellikle Türk bilim insanları kanser alanında çok önemli çalışmalara imza atıyorlar. Multidisipliner birçok çalışmayla alınan mesafeler var” dedi. Sempozyuma katılımla ilgili memnuniyetini dile getiren Prof. Dr. Hacısalihoğlu, “Bir üniversite öğrencisinin kalibresini yansıtan şey soru sorma kabiliyetidir. Zira, sempozyuma 53 farklı üniversiteden 46 farklı akademik alanda öğrenci katılıyor. Bu, oldukça memnuniyet verici bir tablo. Katılımcı öğrencileri ve sempozyumu hazırlayan Biyoteknoloji Kulübü üyeleri ile ilgili bölümlerin öğretim üyelerini kutluyorum. Sempozyumun sonunda kanser hastalığı ile ilgili birçok sorunun cevabını alacağınıza eminim” diye konuştu.

“Çok sayıda kimyasala maruz kalıyoruz”

Sempozyumda Pamukkale Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alaattin Şen “Sitokrom P450: Kimyasal Karsinogenezin Önlenmesi ve Tedavisinde Besinlerin Rolü” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Günümüzde insanoğlunun kimyasallardan kaçınmasının artık mümkün olmadığının altını çizen Prof. Dr. Şen, sadece kirleticilerin değil, aynı zamanda petrokimyasal atıkların, hazır gıdaların, ilaçların ve kullandığımız diğer besinlerin önemli kimyasal içerikler taşıdığını kaydetti. Üreticilerin hazır gıdalara bilerek veya bilmeyerek yaklaşık 2 bin’den fazla kimyasal eklediklerini ileri süren Prof. Dr. Alaattin Şen şunları söyledi: “Bu eklemelerin bazıları koruyucu amaçlı olmakla birlikte, çoğunluğu ise tatlandırmak, renklendirmek ve raf ömrünü uzatmak gibi amaçlar taşımaktadır. Ama sonuçta bunlar doğal besinlerin içine katılan kimyasal maddelerdir. Her türlü kirleticilerden uzak durmaya çalışsak bile tükettiğimiz hazır gıdalarla kimyasallara oldukça yüksek oranda maruz kalıyoruz. Bunların yanında hasta olduğumuzda kullandığımız ilaçlar var ki; ilaçların da bir takım yan etkiler içeren eklentiler içerdiğini biliyoruz.”

“Kimyasallar vücudumuzda reaksiyona yol açıyor”

Konuşmasında insanların kimyasallara daha çok ağız yoluyla (oral yolla) maruz kaldıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Şen şöyle devam etti: “Bu kimyasallar sindirim sistemi yoluyla emiliyor ve büyük bir kısmı da bu sistem aracılığıyla atılıyor. Ama çoğu kısmı da karaciğere geliyor. Bu yüzden karaciğer vücudumuza giren kimyasalların ana metabolizma organıdır. Büyük bir miktarı burada değişime uğruyor ve ardından kan yoluyla hedef dokulara yayılımı gerçekleşiyor. Bu kimyasallar karaciğer, akciğer ve böbreklerde dönüştürülüyor ve vücuttan atılmaya çalışılıyor. Vücudumuz bu maddelerin zararlı etkilerini bertaraf etmeye çalışsa da bu süreç içinde istemediğimiz reaksiyonlar da ortaya çıkıyor. Buna Biotransformasyon reaksiyonları deniliyor.”

Uzmanlar kanser konusunu masaya yatırdı

Sempozyumda İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mine Anğ Küçüker “Bakterilerin Genotoksinleri”, Necmettin Erbakan Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Egemen Foto “Akılcı İlaç Tasarımı”, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Tıp Fakültesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Cenk KığKanserin Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar”, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Tıp Fakültesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Zeynep Doğusan Yamalıoğlu Kanser ve İmmünoterapi”, Acıbadem Üniversitesi, Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Özlem ErOnkolojide Gelişmeler-2018”, Arda Deniz Dokuzoğlu daSentetik Viroloji ve Onkolitik Virüsler” konularında sunum yaptılar.
Biyoteknoloji Kulübümüz Lise Öğrencileriyle Buluştu

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Biyoteknoloji Kulübü üyeleri, “Bilimin Penceresinden Bakıyoruz” projesi kapsamında İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde bulunan İhsan Mermerci Anadolu Lisesini ziyaret etti.

Kulübün alt kolu olarak faaliyet göstermekte olan BioLab ekibi; gelecek nesillerle etkileşim kurabilmek ve bilime ilgisi olan öğrencilere yol göstermek amacıyla, liseli öğrencilerle ‘biyoloji’ bilimi üzerine çeşitli bilgiler vererek deneyler yaptı.

Özellikle genç öğrencilerde merak uyandıracak konu başlıkları seçilerek onların bilime karşı farkındalıklarının artması amaçlandı.

Yaklaşık 120 öğrenciye ulaşılan ve İhsan Mermerci Anadolu Lisesinde büyük bir ilgi gören projenin, başka liselerde de uygulanarak devam edeceği belirtildi.Dr. Öğr. Üyesi Hızlan Hıncal Ağuş Toxicology Research Dergisinde Başarılı Bilimsel Hakem Seçildi

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Hızlan Hıncal Ağuş, İngiltere’nin saygın dergilerinden biri olan Toxicology Research Dergisinde 2017 Yılının Üstün Başarılı Bilimsel Hakemi seçilerek ilk 10’a girdi.

Toxicology Research Blog:

http://blogs.rsc.org/tx/2018/03/22/outstanding-reviewers-for-toxicology-research-in-2017/

İYYÜ Moleküler Biyoloji Ve Genetik Bölümü Öğrencilerinin Başarısı
TÜBİTAK 2209 A Lisans Öğrencilerinin Araştırma Projelerini Destekleme Programı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyelerinin danışmanlığındaki, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencilerinin yürütücüsü olduğu 2209-A projeleri 2016-2017 Bahar Dönemi’nde desteklenmiştir. Öğrencilerimizi ve Danışmanlarını kutlar, başarılarının devamını dileriz.

2016-2017 BAHAR DÖNEMİ TÜBİTAK 2209-A LİSANS ÖĞRENCİLERİNİN ARAŞTIRMA PROJELERİNİ DESTEKLEME PROGRAMI DESTEKLERİ

Danışman

Proje Ekibi

Öğrenci Sınıfı

Proje Başlığı

Dr. Öğr. Üyesi Shiva Akhavantabasi

Büşra Nur Sivritepe

Marlin Kristin Yıldız

Alper Çalışkan

3. sınıf

ETS-1 geninin MCF7 meme kanseri hücre hattında kalıcı ektopik ifadesi

Dr. Öğr. Üyesi Defne Gümüş

Mert Çalışkan

Selen Özdemir

Açelya Gümüş

Yelda Işıkbay

Aybüke Özer

3. sınıf

Stafilokok suşlarında sınıf I, sınıf II ve sınıf III integronların varlığının antibiyotik direnci ile ilişkilendirilmesi

Dr. Öğr. Üyesi Emre Yörük

Mehmet Eraslan

Sena Sefalı

3. sınıf

Buğday’da (Triticum aestivum L.) Tuz Stresi ile İlişkili WRKY Transkripsiyon Faktörlerinin Belirlenmesi

Dr. Öğr. Üyesi Emre Yörük

Işıl Melis Zümrüt

4. sınıf

Bitki Esansiyal Yağ Bileşenlerinin Fusarium culmorum Üremesi ve Toksin Üretimi Üzerine Etkilerinin İncelenmesi


Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik öğrencilerinin aşağıdaki projeleri "TÜBİTAK 2209 A Lisans öğrencilerinin araştırma projelerini destekleme programı" kapsamında 2016 yılı I. dönem başvuruları içerisinde desteklenmesine karar verilmiştir. Öğrencilerimizi ve Danışman hocalarımızı kutluyoruz.

1. Ayşe Server Sezer, Özlem Sefer, Zeynep Konukçu : Bitki Türevli Bileşiklerin Fusarium culmorum Üzerindeki Etkilerinin Fenotipik ve Genetik Düzeyde İncelenmesi (Danışman: Yrd Doç Dr Emre Yörük)

2. Elif Sedef Develi : Fusarium graminearum ve F. culmorum Türlerinde Korunmuş DNA Temelli Polimorfizm Uygulamasının Geliştirilmesi (Danışman: Yrd Doç Dr Emre Yörük)

3. Merve Seda İbişoğlu, Cansu Yalçıngil : Schizosaccharomyces pombe Mayasinda Abiyotik Stresin Retrotranspozon Hareketliligine Olan EtkisininBelirlenmesi (Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Sibel YILMAZ)

4. Onurcan Öğretici ve İrem Şenman : RNAinterferans Mekanizması Bozulmuş Maya Modelinde DNA Hasarına Karşı Hücrenin Oluşturduğu Yanıtın Moleküler Biyolojik Yöntemlerle Araştırılması (Danişman: Dr. Öğr. Üyesi Hızlan Hınçal Aguş

Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğrencilerinin TÜBİTAK başarısı;
Üniversite öğrencileri Yurtiçi araştırma projeleri destekleme programı çerçevesinde,


1. Schizosaccharomyces pombe’de Magnezyum Transport Sisteminin Çoklu İlaç Direnci (MDR) ile İlişkisi
2. Schizosaccharomyces pombe’de Magnezyum Kısıtlamasının Hücre Döngüsü Üzerine Etkisi
3. Antibiyotiklerin Üropatojen E. coli Suşlarında Virulans Genlerinin Anlatımı (ekspresyonu) Üzerine Etkisi

Başlıklı projeler TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun görülmüştür.

Prof.Dr. Ayşegül Topal Sarıkaya
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı


MOLEKÜLER BİYOLOJİ ve GENETİK BÖLÜM MEZUNLARININ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM DURUMLARI.pdf

ÖĞRENCİLERİMİZİN AKADEMİK FAALİYET VE ZORUNLU STAJLARINDAN BAZI ÖRNEKLER.pdf