EN
Anasayfa / Haberler
Hemşirelik Bölümü Öğrencileri İSKİ Büyükçekmece Tesislerini Ziyaret Etti

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 3. sınıf öğrencileri, Halk Sağlığı Hemşireliği dersi kapsamında 28 Mart 2024 tarihinde, öğretim görevlisi Afet MİSHAL'in rehberliğinde 25 kişilik bir grupla birlikte İSKİ Büyükçekmece İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Büyükçekmece İleri Biyolojik Arıtma Suyu Tesisine bir ziyaret gerçekleştirdiler.

Ziyaretin amacı, içilebilir suya erişim ve atık suların bertaraf edilme işlemlerinin çevre sağlığı açısından büyük önem taşıdığı günümüzde, toplum sağlığının korunmasına yönelik çalışmaları yerinde görmekti. Bu doğrultuda, öğrenciler Büyükçekmece ilçesindeki tesisleri ziyaret ettiler.

İSKİ Büyükçekmece İçme Suyu Arıtma Tesisinde, Çevre Mühendisi Cengiz İLETEN tarafından içme suyu arıtma tesisinin işleyişi ve su kalitesi hakkında bilgi verildikten sonra öğrenciler tesisin içini gezme fırsatı buldular. Barajdan gelen suyun hangi aşamalardan geçerek içme suyu haline geldiği ve tesisin içindeki üniteler hakkında öğrencilere detaylı bilgiler aktarıldı.

İleri biyolojik arıtma suyu tesisi, çok tehlikeli iş yeri kategorisinde olduğu için öğrenciler tesis çevresinde yapılan işlemler hakkında çevre mühendisleri tarafından bilgilendirildi; bu sayede çevre sağlığını korumanın önemi konusunda farkındalık kazandılar.

Bu ziyaret, öğrencilere teorik bilgilerin yanı sıra pratik uygulamaları da görmelerini sağlayarak, mesleki bilgilerini derinleştirmelerine olanak tanıdı.Yayınlanma Tarihi : 5.4.2024