EN
Anasayfa / Haberler
Arş. Gör. Ülkü Şahin İBBŞT ÇGSM Tarafından Düzenlenen “Ritüelistik Gösteriden İnsan ve Yapay Zekâ Yaratımlı Tiyatroya” Adlı Reji Atölyesinin Çevirmenliğini Üstlendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi (ÇGSM) ve Theatreİst iş birliği ile Sloven tiyatro yönetmenleri Dragan Zivadinov ve Aljosa Zivadinov yürütücülüğündeki “Ritüelistik Gösteriden İnsan ve Yapay Zeka Yaratımlı Tiyatroya” adlı reji atölyesi 14-15 Mart tarihleri arasında İBBŞT Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesinde gerçekleştirildi.

Atölyenin ilk bölümü, yerçekimi sonrası sanatı ve Živadinov'un tiyatrosunu besleyen tarihsel koşullara odaklandı. Meyerhold ve biyomekatroniğinden, uzayda insan yapımı bir istasyon için ilk taslağı çizen Slovenyalı Herman Potočnik Noordung'a (bu taslak Stanley Kubrick'in "2001: A Space Odyssey" filminde kullanılmıştır), yine bir Slovenyalı olan ve dünyadaki ilk soyut bilgisayar sanatı sanatçılarından biri olan Edvard Zajec'e kadar olan süreç işlendi.

Živadinov'un atölyesinin ikinci bölümü onun teatral ve sanatsal metodolojilerine odaklandı. Aynı zamanda ünlü bir koreograf olan Živadinov, bu bölümde dans ve tiyatronun sahne sanatlarında nasıl iç içe geçtiğini ve 21. yüzyılda bir bütün olarak tiyatroda “ritüelin” ve “kutsal” olanla sorularını irdeledi.

Sahne Sanatları Bölümü’nden öğrencilerimizin de ilgiyle katıldığı atölyenin 14 Mart’ta gerçekleşen ilk oturumunun çevirmenliğini Dr. Deniz Başar, 15 Mart tarihindeki oturumunun çevirmenliğini ise Arş. Gör. Ülkü Şahin üstlendi.Yayınlanma Tarihi : 22.3.2024