EN
Anasayfa / Haberler
Bakırköy Lepra Hastanesini Ziyaret Ettik

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, “Halk Sağlığı Hemşireliği Dersi” kapsamında 29.02.2024 tarihinde Öğr. Gör. Afet Mishal rehberliğinde 55 kişilik 3. Sınıf öğrencileri ile birlikte Bakırköy Lepra Hastanesine bir ziyaret düzenledi.

Ülkemize farklı ülkelerden göçlerle birlikte bulaşıcı hastalıkların toplum sağlığını etkileme riski de söz konusudur.   Lepra Hastanesine yeni vakaların yatırılarak tedavi edilmesi nedeniyle Lepra Hastalığı hakkında öğrencilerde farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlendi.

Öğrenciler Lepra’nın erken teşhis edilip tedaviye başlanması durumunda bulaştırıcılık özelliğinin ortadan kalktığını, aksi taktirde toplumu etkileyen önemli bir hastalık olabileceği hakkında bilinçlendiler.

 Ziyarette, hastane eğitim hemşiresi İlgin Gül tarafından verilen hastalık hakkında bilgilendirme ve yatan hastaların tedavi süreci ile ilgili genel bilgilendirme sonrası hastaları ziyaret etmek için servislere giden öğrenciler; hastalarda hastalığın tüm belirtileri ile birlikte meydana gelen deformasyonları yakından görme ve hastalarla konuşma fırsatı buldular.

Hastalığın sık görüldüğü bölgelerde filyasyon çalışmalarının erken tanılamada önemi üzerinde durulması, öğrencilerin hastaların ve hastalık belirtilerini yakından görebilmesi öğrencide farkındalık oluşumuna önemli katkı sağlayacaktır.Yayınlanma Tarihi : 18.3.2024