EN
Anasayfa / Haberler
Âşık Veysel’i Anma Programına Katıldık

Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde UNESCO 2023 Âşık Veysel yılı kapsamında Şarkışla ve Çevresi Kültür, Sanat ve Sosyal Yardımlaşma Derneği ve Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen anma programı, seçkin konukların katılımıyla gerçekleştirildi.Serginin açılışını İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Danışmanı Öğr. Gör. Gülçin Mete ile Sivas Platformu ve Sivas Konfederasyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Millet Vekili İsmail Erdem yaptı.

Program, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Öğr. Gör. Fatemeh Saba Jafari ve İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çini Seramik Bölümü Öğr. Gör. Kifayet Özkul önderliğinde öğrencilerin ortaklaşa düzenlediği afiş tasarımı ve çini seramik sergisiyle başladı.

Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Fatemeh Saba Jafari, program kapsamında Âşık Veysel'in sanatını ve mirasını yaşatma hedefi doğrultusunda önemli bir adım attıklarını belirterek "Bu etkinlikle, Âşık Veysel'in izinden gitmek ve genç nesillere sanatını tanıtmak istedik. Sergimizde, geleneksel sanatlardan yola çıkarak Âşık Veysel’in şiirlerinden ve bestelerinden ilham alıp yeni ve özgün eserler ortaya çıkardık" dedi.

Programın açılışında Belediye Başkanı, Dernek Başkanı ve Âşık Veysel' in kıymetli torunu Çiğdem Özer,  Âşık Veysel' in yaşamı, ruhu ve hissiyatını anlattı.

Program akışı Ayaz Aydın tarafından seslendirilen Âşık Veysel konseri ve plaket takdimi ile son buldu.Yayınlanma Tarihi : 12.2.2024